Svetr z Himálaje

Expediční oblečení, nebo sako s kravatou? A co zkusit něco mezi? Tenhle kousek reprezentuje “urban outdoor”, a má i další přidané hodnoty. Třeba dobrý pocit, že pomáháte v Nepálu. DSC_0519

Na českém outdoorovém trhu se objevil nový hráč, který na to jde úplně jinak. Ostatní domácí výrobci se zaklínají “kosmickými” vlastnostmi posledních typů membrán světových značek, a stejně “kosmické” bývají i ceny. Většina běžných uživatelů ale bundu určenou na Everest nepotřebuje, protože se do skutečně extrémních podmínek nedostane. I v českých horách může jít při náhlé změně počasí o život a při lyžování v Alpách se může spustit mrznoucí dášť. V naprosté většině případů ale prostě utečete do chaty. A pokud ne, úplně vám postačí oblečení, které je snad o něco méně prodyšné než to nejšpičkovější, ale stojí zlomek ceny.
DSC_0527

Pomozte irbisovi!

Zakladatel značky Snow leopard Tomáš Binder si tohle před lety uvědomil na treku v Nepálu, kde se dají koupit levnějš klony špičkových značek. Rozdíl v ceně je často i více než pětinásobný a kvalita už dnes velmi dobrá. Prostě žádný šunt – slušná kvalita za velmi rozumné peníze. Odtud byl už jen krok k vytvoření české kolekce, která se komplet ručně šije v Nepálu. Jako třešničku na dortu Tomáš část peněz věnuje na záchranu sněžného leoparda (irbise) – nádherné kočkovité šelmy, které už dnes v Himálaji ve volné přírodě přežívá jen několik tisíc jedinců.

DSC_0534

Z kolekce jsme vyzkoušeli trochu netypický kousek. Model Manang je něco mezi svetrem a zateplovací bundou a spíš než součást horské výbavy by se dal zařadit do “urban outdooru”. Prostě oblečení na pomezí čistě venkovního a čistě městského, které můžete použít jak na běžné každodenní aktivity, tak i na méně náročné treky, vycházky nebo podzimní a zimní akce.

Materiál prověřený staletími

Manang zaujme už kombinací materiálů. Na vrchu je hrubá tkanina ze 100% jačí vlny (v několika barevných variantách), osvědčené himálajské látky, která skvěle hřeje. Od Bhútánu přes Nepál a severní Indii až po Pákistán se používá tisíce let. Tamní obyvatelé prostě musejí vědět, co funguje. My v Evropě jsme jen trochu zhýčkamí a vlna by nás kousala. Manang má proto podšívku z jemného mikrofleecu, která užitné vlastnosti jačí vlny jen podtrhuje. V prodloužením svatováclavském víkendu jsme v něm podnikli noční pochod po hřebenech Orlických hor. Vzhledem k jasné obloze klesala teplota pod – 5 C a pod svetr nám stačilo jen tričko a mikina. Svetr zahřeje opravdu hodně.

DSC_0567

Manang je na zip, rukávy má zúžené na koncích a vepředu dvě kapsy na ruce. Je doplněn kapucí, takže poslouží i jako zimní bundička. kapuce se dá odepnout, což zvyšuje variabilizu užití. Stahování u krku a ve spodném okraji dobnitř nepustí studený vzduch. Samozřejmě nejde o oděv do skutečně nepříznivých podmínek. Silnějšímu větru neodolá, stejně jako delšímu dešti nebo sněžení. Pak je třeba Manang doplnit klasickou membránovou bundou (třeba Namche, Sete nebo Deurali ze  kolekce Snow leopard), takže se z něj stane střední zateplovací vrstva.

DSC_0555

Příchuť Himálaje

Osobně si Manang umím představit nejen pro pochůzky po městě v chladném období roku, ale třeba i na pohodový horský víkend. Po tůře zapadnete s kamarády do hospody přímo na hřebenech a nemusíte řešit “dress code”. Žádné ostře fialové nebo jedovatě zelené šustivé oblečení z plastu, ale stylový kousek, ve kterém můžete stejně dobře vyrazit i na netradiční divadlo, rockový koncert nebo do školy na přednášku. Prostě univerzální součást šatníku s příchutí Himálaje.

DSC_0522

Na závěr to možná nejpodstatnější: Manang stojí 1599 Kč, a to včetně dopravy. Za tuhle cenu jinde stěží koupíte termotričko.

Více: www.snowleopard.cz

 Text a foto Ivan Brezina