Test SUUNTO Spartan Ultra: hodinky do hor i města

Doby, kdy jsme po horách chodili s mapou a buzolou, mizejí v nenávratnu. Standardem je už dnes využití GPS přístrojů, které se z batohů a kapes stále častěji přesouvají na zápěstí. Trend urychluje stále oblíbenější výkonnostní turistika: sport na pomezí chůze a běhu. Špičkoví sportovci se předhánějí ve zdolávání vrcholů tzv. FKT (fastest known time, nejrychlejší známý čas). Nejnovějším technologickým přírůstkem v této kategorii jsou finské hodinky SUUNTO Spartan Ultra. IMG_7677

Název evokuje určení do drsných podmínek, ale vzhled nebrání běžnému užívání. Čistý design, kovová luneta, jemný displej a dotekové ovládání přímo vyzývají k tomu, aby se hodinky staly součástí každodenní výbavy. To, co by dříve vypadalo jako výstřelek, se dnes stává normou. Hodinky totiž kromě sportovních funkcí přinášejí také monitoring tělesné aktivity a notifikace z mobilního telefonu – funkce, na které se velmi rychle zvyká, ale klasické hodinky je nenabídnou.

Jak je to ale s drsnou stránkou hodinek? Dostojí svému jménu a nenechají vás uprostřed hor ve štychu? Abychom to zjistili, vzali jsme Spartany na rychlý horský přesun. Na webu Movescount jsme naplánovali trasu a jediným kliknutím ji odeslali do hodinek. Movescount toho ale umožňuje mnohem víc. Sledování denních aktivit, nastavování hodinek… Funkcí, kterou jsme si doslova zamilovali, je tzv. teplotní mapa, díky které hned víte, kde v okolí se nejčastěji chodí, běhá nebo třeba jezdí na kole. Rychle si tak ověříte, jestli naše trasa vede turistickým Václavákem nebo divočinou, kde nenarazíme na živáčka.

Dotykový displej i tlačítka

Spustit navigaci a jde se na to! Šipka na displeji nás vede po vybrané trase. Jemnost zobrazení umožňuje sledovat nejen směr a polohu, ale velmi přehledně i už prošlou část cesty. Díky vestavěnému barometru a nahraným informacím o očekávané nadmořské výšce automaticky stažené z mapy navíc víme, kolik už jsme nastoupali a kolik nás ještě čeká. Veličina, která je pro plánování času stejně důležitá jako samotná vzdálenost trasy.

IMG_7712

Vyráželi jsme ještě v chladu v rukavicích, takže jsme ocenili možnost ovládat hodinky pomocí tlačítek. Hodí se to i v lijáku nebo při plavání. Voda sice hodinkám neublíží (mají i plavecký režim), ale dotykový displej se pod vodou ovládat nedá.

Cesta nám zabrala čtyři hodiny a za tu dobu kleslo nabití baterie o 20 procent. Výdrž 18 hodin při nejlepší kvalitě záznamu polohy se tak zdá být reálná. Prodloužit se dá přepnutím do úspornějšího režimu s výdrží 26 hodin nebo (pokud si vystačíte se zjištěním polohy jednou za minutu) budou Spartany zaznamenávat trasu celých 65 hodin.

V noční tmě

Druhá část testu byla o něco kratší. Chtěli jsme zjistit, jak jsou na tom hodinky v noci. Nádherně jemný displej je za špatných světelných podmínek málo kontrastní. Naštěstí to řeší nastavení hodinek „Pohotovost“, ve kterém je podsvícení stále zapnuto na minimální hodnotu. Na výdrž měl tento režim jen minimální vliv, ale čitelnost hodinek za špatného osvětlení se razantně zvýšila.

Nastavení „Pohotovost“ jsme si oblíbili hlavně proto, že pokud jsme se chtěli na hodinky podívat v noci, bez zmáčknutí tlačítka jsme si vždycky něco přepnuli. V průběhu aktivity je ještě jedna možnost, jak hodinky rozsvítit bez mačkání tlačítka – přiložení dlaně na displej. Po oddálení se rozsvítí.

Celkové hodnocení

Zpracování i vzhled hodinek jsou na jedničku. Výdrž, přesnost GPS a snímání tepu rovněž. Na dvojku hodnotíme funkce hodinek, kde očekáváme postupné vylepšování softwarových funkcí (třeba chybějící historie notifikací, počasí atd.). Displej je na pohled krásný, ale ve špatném světle nemá nejlepší čitelnost. Ohodnotíme dvojkou, protože to SUUNTO jistě dokáže vyřešit.

Shrnutí? Pokud uvažujete o GPS na zápěstí, můžeme vám SUUNTO Spartan Ultra jedině doporučit.

Text: Michal Hrabec (Running2.cz) Foto: Soňa Kotulková