Seakajakové bludiště ve Vietnamu

Nádheru na fotkách najdete v Tonkinském zálivu Jihočínského moře, konkrétně v zátoce Ha Long jen pár hodin cesty východně od vietnamské metropole Hanoj. „Zátoku sestupujícího draka“ podle pověsti vytvořila mořská okřídlená nestvůra, která kolem sebe mlátila ocasem. Krajinu tak prý rozbrázdila bizarní soustavou kopců a roklí a mořský břeh navíc rozsekala na tisíce ostrovů a ostrůvků. Kdosi spočítal, že jich tu je přesně 1 969. DSC_0768

Některé ostrovy jsou velké, včetně nejrozlehlejšího ostrova Cat Ba, na jehož důkladný průzkum budete potřebovat motorku. Jsou tu rybářské vesničky, pralesní rezervace, jeskyně, jezera, trekové trasy… Prostě všechno, co potřebujete k nejméně týdnu bohatému na outdoorové zážitky. Jiné „ostrovy“ jsou jen miniaturní rozeklaná vápencová skaliska vystupující z moře. V systému smaragdově zbarvených zálivů a lagun žijí v plovoucích vesnicích „mořští cikáni“, živící se kromě rybolovu i chovem perlorodek. Mimořádně pestrou krajinu doplňují odlehlé pláže. Divíte se, že je oblast o rozloze asi 1 550 km2 od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO?

V bondovce „Zítřek nikdy neumírá“ (1997) v zátoce Ha Long honil neprůstřelný agent 007 ďábelského padoucha Carvera, který se snažil rozpoutat válku mezi Čínou a Velkou Británií. Vy tu ale nikoho honit nemusíte. Prostě si jen sednete do seakajaku a celé hodiny budete na vlastní pěst prozkoumávat zátoky, proplouvat jeskyněmi a slunit se na odlehlých plážích. Že jste v seakajaku nikdy neseděli? Je to natolik stabilní a „blbuvzdorné“ plavidlo, že se nemusíte bát zvrhnutí. Půjčí vám ho třeba v městečku Cat Ba, kde je několik outdoorových cestovek (viz třeba www.asiaoutdoors.com.vn).

Z Cat Ba je to jen pár desítek minut pádlování do asi nejbizarnější zátoky Lan Ha. Přímo ze seakajaku si tu můžete vyzkoušet i deep water solo – tedy boulderování bez lana nad mořskou hladinou. Pokud přeceníte své síly, prostě jen spadnete do vody. V oblasti Ha Long existují i desítky delších lezeckých cest, na které se můžete vydat s profesionály z Catbaclimbing.com – samozřejmě zase i na seakajaku.

Jak se tam dostat? Možnosti máte tři

1. V hanojské Staré čtvrti (na severním břehu jezera Ho Hoan Kiem) si v kterékoli z mnoha cestovek domluvte výlet do zátoky Ha Long s přestupem z autobusu na loď ve městě Ha Long. Výlet může být jednodenní (a pak většinou zahrnuje i krátkou projížďku na seakajaku) nebo vícedenní. V tom případě budete ubytováni na džunce včetně jídla a zastávku v půjčovně sekajaků si domluvíte s kapitánem.

2. V cestovce si dohodnete jen dopravu do města Cat Ba. Spočívá v kombinaci autobusu do města Haiphong, trajektu do přístavu Ben Binh na ostrově a následného autobusu do města. Přestupy jsou perfektně zorganizovány.

3. Pokud se vám nechce platit přirážku cestovce, jeďte z Hanoje na vlastní pěst. Z autobusového nádraží Kim Ma na ulici Nguyen Thai se do Haiphongu vydejte autobusem společnosti Hoang Long (www.vietnamonline.com/transport/hoang-long-bus.html). Přes den odjíždí každou čtvrthodinu a cesta trvá asi čtyři hodiny. V Haiphongu pak už jen popojeďte do přístavu a doptejte se na trajekt na ostrov Cat Ba.

Text a foto: Ivan Brezina