Příběh o včelím bodnutí – jak byste raněného ošetřili vy?

První pomoc se může hodit kdekoliv a kdykoliv. Letošní teplé léto prospělo zejména vosám a mnoho z nás si na vlastní kůži vyzkoušelo, jak takové vosí bodnutí bolí. "Pokud se to stane v horách daleko od pomoci a přidá se k tomu třeba alergie na vosí nebo včelí bodnutí, jde už opravdu do tuhého" říká zakladatel společnosti Prpom Ondřej. Věděli byste, jak raněného ošetřit? 1280px-Apis_mellifera_carnica_worker_hive_entrance_2

Příběhy o první pomoci je projekt, který sbírá mezi obyčejnými lidmi jejich výpovědi o tom, jak poskytovali první pomoc. Jeho cílem je vrátit široké veřejnosti realistické povědomí o první pomoci. Každou neděli večer vydává PrPom nový příběh, na kterém se můžete naučit něco nového.

Naděžda F. si toto prožila na vlastní kůži, tak se pojďme něčemu přiučit:

„Čas od času chodím na pěší túry, avšak někdy se vydám na túru i sama. Je to celkem nedávno, co jsem podnikla výšlap na blízké poutní místo, kam vede cesta přes les. Během pochodu mě štípla včela a její žihadlo zůstalo zapíchnuté v ráně. Jsem alergická na bodnutí hmyzem a mám i astma. V minulosti jsem už několikrát měla na hmyzí štípnutí alergickou reakci, která si nakonec vyžádala lékařské ošetření. Ale poprvé v životě jsem dostala žihadlo, proto jsem v tu chvíli nevěděla, jaká reakce se může projevit a co bude následovat.

1280px-Apis_mellifera_carnica_worker_hive_entrance_2

Místo začínalo otékat a rozbolelo se. Ihned jsem si vzala antihistaminika, které jsem měla naštěstí u sebe. Kontaktovala jsem příbuzné, aby věděli o štípnutí a popsala jsem jim místo, kde se nacházím. Po chvíli se mi slabě začala točit hlava. Kromě toho mě ještě obletovala další včela, která se asi cítila ohrožena. Zřejmě bylo někde poblíž včelí hnízdo. Asi po pěti stech metrech jsem došla do poutního domu, kde jsem informovala recepční (která byla moje známá) o štípnutí a poprosila jsem ji o obklad. Kamarádka mi v dobré víře podala Fenistil gel. Po něm mi místo ale ještě více oteklo a rozbolelo se. Chvíli jsem si odpočinula a protože jsem byla velmi žíznivá, šla jsem si koupit něco na pití.

Stechende_Biene_12a

I když se reakce nakonec plně nerozvinula, uvědomila jsem si, že v takových chvílích by člověk
měl umět poskytnout první pomoc nejen ostatním, ale i sám sobě . Když víte, co máte
dělat, je jednodušší zachovat klid a postupovat s rozvahou.“

 

Co měla Naděžda dělat?

 • Vytáhnout žihadlo a místo štípnutí chladit
 • Podat antihistaminika /použit Epipenové pero (lidé, kteří o alergii na štípnutí vědí, by jej měli nosit všude s sebou)
 • V případe zhoršení stavu zavolat ZZS
 • Důležitá je také prevence, a proto je rozumné vyhýbat se místům o kterých víme, že se tam nacházejí alergeny

 

Zdroj:
Prpom

Počet komentářů: 1

 1. Karlos napsal:

  Také je dobré ty včely pochopit :) a nepanikařit. Jak někdo vidí včelu (vosu) tak se ihned lekne a popadne ho panika. Takže být v klidu. Hlavně nemáchat rukama, nekřičet, NEUTÍKAT !!!! To pak včely více rozdráždí.

  Chce to být v pohodě. Také když mne otravuje včela tak je super si třeba dřepnout. Nevím ovšem proč, ale prý je to dobré :)) Ona se pak asi nebojí… a pomalu odhcázet. Pokud včela lítá u nějakého místa, kam musím jít, musím projít tak je fajn toto místo v klidu opustit, třeba 10minut vyčkat někde jinde a až pak se tam vrátit. většinou tam už včela nebude.

  Žihadlo se musí ihned vytáhnout !!! Čím déle zůstane v kůži tím hůře.

  Dále když vás jedna včela štípne tak to ostatní vědí. Nevím jak, nevím proč, ale prostě to vědí a mají tendenci po vás jít. Takže pokud jste někde, kde je více včel a neštíply vás tak máte docela velkou pravděpodobnost, že vás neštípnou..pokud se teda budete chovat tak jak máte. Jakmile vás ale nějaká štípne tak si dovolím tvrdit, že je docela pravděpodobné, že u té jedny včelky nezůstane :)

  Jinak štípnutí je zdravé :)) pokud teda nejste na to alergičtí.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 × = sedmdesát dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>