Přežijte díky dámské intimní hygieně – chvála tamponu

V přírodě vám někdy mohou zachránit život i poněkud bizarní pomůcky. Na podzim jsme psali o nouzovém využití kondomu, teď se podíváme na jinou „diskrétní" věcičku.

Záměrně nechám stranou rady provozovatelů různých víkendových „škol přežití“ na využití obalu tamponu coby „vodotěsného“ pouzdra na sirky, splávku pro rybáře nebo pasti na drobné živočichy. Nemá to smysl a vsadím boty, že ti outdooroví „odborníci“ nikdy nic nechytili. K čemu se dá tampon použít reálně?

  • Filtr na vodu

S pomocí PET lahve a několika tamponů si snadno připravíte pitnou vodu. Sice ji tím nevydezinfikujete ani z ní neodstraníte nežádoucí příměsi, ale k odstranění mechanických nečistot to stačí. Lahev přeřízněte napůl, do části s hrdlem nacpěte rozvinuté tampony a ve víčku udělejte menší otvor. Půlky lahve dejte nad sebe tak, aby čistá voda odkapávala přes díru ve víčku do dolní půlky. Vodu pak můžete pro jistotu převařit na rozžhavených uhlících přímo v PETce. Nebojte se, neroztaví se! Voda bude totiž ze stěn lahve odebírat teplo, takže se plast bude stále ochlazovat.

  • Knot lampy

Provázek tamponu několikrát přeložte a konec vložte do nádobky s palivem (třeba olej z konzerv nebo zvířecí tuk). Takový knot do sebe po zapálení natáhne palivo a poslouží jako nouzové svítidlo.

  • Rozdělání ohně

Vata z tamponu poslouží jako „troud“, který zapálíte nejen zapalovačem či sirkami, ale i jiskrou z křesadla. Existuje ale i způsob, jak rozdělat oheň, i když nemáte nic jiného než jen vatu a nějakou rovnou desku. Používali ho třeba ruští vězni v Gulagu. Na rozdíl od vaty ze starých dek a kabátů má ta z tamponů vynikající kvalitu, což je v tomto případě spíš na škodu. Musíte do ní totiž přidat „odpad“, který se bude třením zahřívat a nakonec vatu podpálí. Může to být křída, popel z ohniště, drobné kusy dřeva apod. Pak vatu smotejte do co nejpevnější šišky. Přidejte vlastní sliny a tvarujte váleček tak dlouho, až bude mít tvrdost kancelářské tužky. Pak ho položte na rovný povrch, přikryjte deskou a začněte válet. Rychlost nehraje roli, důležitější je dodržet pravidelný rytmus. Po pár minutách ucítíte kouř. Pak už jen stačí váleček opatrně rozlomit a rozfoukat plamen.

  • Lokální hemostatikum

Tampon lze použít i na zastavení krvácení. Třeba i k ucpání průstřelů, jak se radí na internetu, ale jak často vás někdo postřelí? Při běžnějším zranění z tamponu vytvořte polštářek, překryjte ránu a zalepte ji náplastí nebo obvažte pruhem látky. Vata z tamponu bude asi to nejčistější, co máte v přírodě u sebe. Síťovaný potah navíc vláknům vaty brání dostat se do rány.

  • Stabilizátor šipky

Představte si jednoduchou zbraň: klacek s připevněnou gumou z Esmarchova zaškrcovadla a šipky z ocelového drátu se stabilizátory z vaty. Dají se tak lovit drobní živočichové a šipky můžete střílet i z foukačky.

„Až budu tampon potřebovat, kde ho v přírodě shánět?“ napadne vás možná. Jenže o tampon zas tolik nejde. Jde o kreativitu – spousta problémů a krizových situací se dá vyřešit obyčejným selským rozumem. Základem umění přežít je chladná hlava a schopnost improvizovat. Prostě využijte vše, co máte zrovna po ruce.

OUTDOOR PLUS

Nemáte po ruce tampony, ale vložky? V dešti se dají použít jako vložky do bot. Jen asi není vhodné žádat v lékárnách a supermarketech velikost 46.

Text: Vladimir Lazarev

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 7 = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>