Podivná chuť dálek (a ještě podivnější vůně)
Ještě divnější je ale jeho aroma, které bývá přirovnáváno ke směsi pár dnů staré mrtvoly, lidských výkalů a hnijících kanálů. „Durian smrdí jako zkažené maso v zapařených hadrech,“ píše cestovatel Zdeněk Thoma. „Srovnávají jej s česnekem, cibulí, shnilými vejci, uleželými olomouckými syrečky, sirovodíkem či žumpou,“ doplňuje jeho kolega Jan Šejbl. Osobně mi pak zápach durianu připomíná něco mezi zvratky a smradem z kvašeného zelí.
Proč tohle divné ovoce tak odporně páchne? Podle botaniků má smrad durianu lákat zvířata, která pak rostlinu nevědomky rozšiřují. Kvůli bizarnímu aroma zakazují některé asijské hotely svým hostům s durianem vstup. Nesmí se s ním ani do autobusů, na letiště, do metra a do veřejných budov.
Kromě zapřísáhlých odpůrců má ale durian i své zanícené zastánce. Vůně, přesněji řečeno smrad, totiž v tomto případě vůbec nekoresponduje s chutí. Když durian s pomocí mačety rozloupnete, objeví se segmenty žluté mazlavé hmoty. Její chuť bývá přirovnávána ke směsi banánového pudinku, vanilky, skořice a nebeské many. Britský přírodovědec A. R. Wallace mluví o „smetanovém krému s bohatou příměsí mandlí“ a dodává: „Čím více ho jíte, tím méně vám páchne. Durian je prostě skvělý zážitek, nová východní zkušenost…“
Některým ale durian nechutná. Americký kulinářský publicista Andrew Zimmern ho přirovnává ke „zcela shnilé kašovité cibuli“ a jeho krajan, šéfkuchař Anthony Bourdain, dodává: „Váš dech pak bude po durianu páchnout, jako kdybyste dali francouzáka mrtvé babičce.“
Proč o tom píšeme na iOutdooru? Kdybyste se náhodou ztratili v džungli, zapojte čich. Díky pekelnému smradu třeba neumřete hlady. Durianovým stromem ale doporučuji netřást…
Text a foto: Ivan Brezina
Napsat komentář