Pobyt venku táhne vpřed lidská invence
Hi–tech materiály nepropouštějí vodu, dýchají, hřejí, chladí, absorbují nárazy, odolají větru, neroztrhnou se, odpuzují hmyz… Outdoorové zážitky si bez nich dokážeme docela dobře představit. Stejně jako život bez mobilního telefonu, bez elektřiny nebo bez antibiotik. Šlo by to, ale že by to byla kdovíjaká slast… Tak třeba u membránové bundy poznáte změnu hned a k šusťáku už se nevrátíte. Pobyt v horách je díky novým materiálům jednodušší a bezpečnější. Ti, kteří hi–tech věci nemají, toho vláčí mnohem víc, zatímco vy jste i s lehčím báglem v suchu a v teple.
Mějte krytá záda
Po čem myslíte že by dnes sáhnul Mallory? Kdyby býval měl moderní vybavení, možná by se z Everestu vrátil živý. Nové materiály se ale nehodí jen do velkých výšek a do mrazu. Užijete je třeba i při sáňkování nebo v létě v lese na houbách. Umožní vám zůstat venku bez ohledu na to, jaké je právě počasí, kde jste a co děláte. Usnadní vám život a pomohou podnikat věci, které by dřív šly dělat jen obtížně. I nejlepší bavlněná bunda promokne, ale v kvalitní membránovce můžete jít v dešti celý den. A že je to jen pro horolezce? Omyl, i v letních Krkonoších vás často překvapí náhlá změna počasí, kdy hrozí podchlazení.
Všech těch nových materiálů je tolik, že se v jejich vlastnostech někdy neorientují ani prodavači specializovaných outdoorových obchodů. Pořádek se v tom pokusila udělat americká firma Columbia. Hi–tech materiály, které používá, přehledně rozdělila do několika kategorií. Na první pohled tedy vidíte, co se bude hodit právě pro vaše aktivity.
Novými cestami
O inovativnosti značky Columbia svědčí už příběh jejích zakladatelů. V roce 1938 utekli z nacistického Německa do amerického Portlandu, aby tam začali nový život. Na břehu řeky Columbia založili rodinnou firmu. Už z toho je vidět, že se v životě rozhodně nebáli zkoušet nové věci. Ale tak je to se vším. Když třeba chcete zdolat nějaký vrchol, můžete se na něj vydat mnohokrát vylezenými a dobře vyznačenými cestami. Nebo můžete zkusit najít svou vlastní novou trasu. Důležité je, abyste si u toho zachovali i humor a nadhled. “Být v zimě a horku není příjemné,” říká s úsměvem ředitelka firmy Gert Boyle. “Modré oči jsou sexy, ale rty promodralé zimou moc sexy nevypadají…”
Přímo do oblečení se dnes už dají integrovat funkce, které dřív stály zvlášť. Chystáte se v létě sjet na kánoi Lužnici nebo přejít s báglem Šumavu? Budete potřebovat účinný repelent proti komárům a klíšťatům, moskytiéru, sprej na štípance a bystré oči kamaráda, který z vás bude obírat parazity. A nebo si koupíte oblečení Columbia s technologií Insect Blocker, které nepříjemně kousavé tvory odpudí přímo svými vlákny. Kromě komárů a klíšťat funguje třeba i na mouchy nebo na mravence a poskytuje dlouhotrvající ochrana (účinnost si zachovává i po sedmdesáti vypráních).
Chlazení “na míru”
Výlet na kole v červencovém horku můžete absolvovat v bavlněném tričku. Propotíte ho “durch”, což se samozřejmě dá vydržet. Když ale budete šlapat v oblečení Columbia s úpravou Omni–freeze Zero, výlet si víc užijete. Tahle technologie umí vaše tělo zchladit přesně v momentě, kdy to nejvíce potřebujete. V základním materiálu jsou začleněny drobné kroužky, ve kterých se těsně u pokožky soustřeďuje chladicí polymer. V okamžiku, kdy se začnete potit, kroužky na vnitřní straně materiálu pot nasají, a jako drobné krystalky ledu vám dopřejí pocit jemného ochlazení. Oblečení tím dlouhodobě ulevuje od přehřátí, zpříjemňuje náročné aktivity ve vysokých teplotách a pomáhá podat lepší výkon i v létě.
V létě se venku taky snadno spálíte. Pokud ovšem nemáte oblečení Columbia s technologií Omni–Shade. Hustě tkaná vlákna s příměsí keramických mikročástic pohlcují a odrážejí ultrafialové záření (UVA i UVB), čímž pomáhají předcházet dlouhodobému poškození pokožky. K dispozici je několik úrovní ochrany podle % propustnosti látky pro záření.
Výkonné rybářské vybavení
Jak se v létě bránit pocení? Nijak, protože jde o zcela přirozený jev. Pot je jen třeba dostat od pokožky, aby nás neobtěžoval a přehnaně neochlazoval. Existuje k tomu řeba technologie Omni–Wick, která pot odvádí, rozptyluje po povrchu oblečení a umožnuje tak jeho rychlé odpařování. Další variantou od Columbie je Omni–Wick Evap, kombinující dva různé materiály s různou strukturou a vlastnostmi. Tmavší část rozvádí pot na větší šedé plochy, které urychlují jeho odpařování. Celek funguje jako kamenitá cestička. Při dešti má voda možnost se rozprostřít na velké množství kamínků a rychleji se odpaří než na asfaltové cestě, kde vytvoří louže.
Jak daleko už dnes jde specializace na jednotlivé outdoorové sporty ukazuje řada Columbia, nazvaná PFG (Performance fishing gear, tedy “výkonné rybářské vybavení”). Vzniká se záměrem umožnit delší pobyt u vody, a to nejen rybářům. Díky novým technologiím a zvláštním střihům vás dokonale ochrání před vodou i před sluncem.
A co boty?
Pokročilé technologie pronikly i k vašim nohám. Tady jsou čtyři, které najdete v obuvi Columbia.
1. Tech–Lite
Z materiálu poskytujícího vynikající odpružení se dělají podešve bot. Mají lepší absorpci nárazů a poskytují vyšší návratnost energie než standardní podešve. V botách s Tech–Lite díky tomu máte “živý” pocit a vaše noha je stabilnější.
2. Omni–Tech
Mikroporézní membrána zabraňuje průniku vlhkosti (vodní sloupec až 10 000 mm), ale zároveň zajišťuje odvod potu (prodyšnost až 10 000g/m2/24h). Látka má podšívku, které membránu zevnitř chrání a současně zvyšuje savé vlastnosti.
3. Omni-Shield
Díky povrchové ochraně založené na rozdílnosti povrchového napětí látka odolá lehkému dešti a nečistotám (voda po materiálu sklouzne). Produkty ošetřené technologií Omni-Shield navíc schnou až pětkrát rychleji než ostatní textilie.
4. OutDry
V běžných outdoorových botách je mezi svrchní vrstvou a podšívkou (nebo membránou) prostor, kde se hromadí voda. Patentovaný laminační proces ale obě vrstvy bezešvě “svaří” a zalepí veškeré otvory, které by mohly propustit vodu. Výsledkem je vysoká voděodolnost a prodyšnost bot.