Pěšky přes Baffin

Sedím na kameni nad jezerem s fantastickým výhledem, nedokážu odtrhnout zrak od obrovských stěn a stále nemohu uvěřit, co tu příroda vymodelovala. V myšlenkách se vracím o šest let zpátky, kdy jsem o Baffinově ostrově slyšela poprvé. lenka vlkova baffin 3

Když jsem tehdy před lezeckým parťákem utrousila, že se chystám do Kanady, okamžitá reakce zněla: „Jedeš lízt na Baffina?“ Nechtěla jsem být za negramota, takže jsem téma raději odvedla jinam. Z internetu na mě ale později vybafla série neuvěřitelných záběrů strmých štítů, nekonečných ledovců a hlubokých fjordů. Výprava na „Baffina“ se díky těm fotkám stala mým snem.

Během večerů strávených nad Google Earth mi zrak pokaždé ulpěl na úžasném údolí vedoucím napříč ostrovem, které spojuje dva fjordy. Hlubší výzkum přináší informaci, že údolí patří do národního parku Auyuittuq a že tudy odedávna vede asi stokilometrová pěší trasa. Aby ne – údolí je nejlogičtější variantou přechodu této části ostrova. A shodou okolností tu leží i jedna z nejpopulárnějších lezeckých oblastí na světě.

lenka vlkova baffin

Pepřákem na medvěda?

V hlavním městě Iqualit jsme nepříznivou shodou náhod nuceni strávit skoro týden. Cena hotelu dosahuje hvězdných výšek, takže kempujeme za městem u řeky. Aspoň že na konci srpna už není tolik komárů…

Z Iqualitu míříme na sever. Výhled z letadla otevírá nekonečné lezecké a skialpové možnosti. Mrazivá jízda lodí podél úchvatného pobřeží nás přemístí na začátek treku. Když nás kapitán vysadí na břeh, uvědomujeme si odlehlost. Zůstali jsme tu jen my dva, divoká příroda a pětadvacetikilové batohy. Letos jsme prý teprve desátá „skupina“, která podniká celý přechod. A to už je skoro konec sezony. Že bychom potkávali davy lidí, vážně nehrozí.

Místní nás varovali, že prý tu nedávno spatřili ledního medvěda. Naším jediným obranným prostředkem je pepřový sprej (o kterém si ale nejsme jistí, jestli na lední medvědy funguje) a pár světlic na zastrašení. Nedodává to moc klidu, takže si raději nasazujeme batohy a vyrážíme co nejdál od pobřeží. První část treku vede otevřeným údolím podél řeky Owl. Pochod hlubokou trávou, močály a pískem neutíká zdaleka tak rychle, jak bychom si představovali. Čas od času postup zpomalí i brodění. Hledáním vhodného místa, kde by nám rychle proudící voda nesahala až nad stehna, strávíme třeba i několik hodin. Nepříjemný je i vítr, který údolí nasává jako komín. Fouká samozřejmě celou dobu proti nám. Aspoň že máme štěstí na jasné počasí – slyšeli jsme o lidech, kteří tu týden neviděli nic než mlhu.

lenka vlkova baffin 2

Země, která taje

Po třech dnech vystupujeme do sedla vedoucího do údolí Weasel River. Krajina tu rapidně mění charakter, hory se napřímily a zešpičatěly. Před námi se otevírá jezero a nový obzor, na jehož konci ční magická hora Mt. Thor. Každoročně láká horolezce z celého světa a její převislá stěna se pyšní největším „dropem“ na světě s převýšením 1 250 metrů.

Národnímu parku Auyuittuq se dřív přezdívalo „Země, která netaje“. Na každém kroku ale bohužel vidíme důkazy, že dnes už je to naopak. Za posledních padesát let ledovce ustoupily tak rychle, že je stále ještě znatelná jasná linie, kam původně sahaly. Důsledkem je mimo jiné i fakt, že většina jižní části trasy vede hlavně po suťových morénách.

Obloha se na další tři dny pochodu zatahuje, ale hory zahalené do mlhy mají také svou atmosféru. Na Baffinově ostrově si připadáte skoro jako na jiné planetě. Je to země plná výzev a překvapení. Musíte sem ale přijet s nadšením, obrněni trpělivostí, optimismem a respektem. Stejně tak jako místní obyvatelé, kteří se po staletí museli vyrovnávat s nástrahami drsné severské přírody. Zážitky, které jsme si odsud odvezli, ale patří k nejmocnějším.

Území Eskymáků

Baffinův ostrov leží na severovýchodním pobřeží Kanady v provincii Nunavut a je pátým největším ostrovem na světě. Většina jeho plochy je už za severním polárním kruhem. V létě tu tedy slunce po určitou dobu roku nezapadá a v zimě naopak několik týdnů vůbec nevyjde.

Na ostrově žije asi 11 000 obyvatel, kteří obývají jen několik osad roztroušených po pobřeží. Z 95 % jsou to Inuité. Mají svůj vlastní jazyk a anglicky se domluvíte spíš jen s omladinou. Inuité dřív žili polokočovným způsobem života – v létě pod stany z kůže, v zimě v iglú. Považují se za vynálezce kajaku, který používali k lovu tuleňů, mrožů a velryb. Dnes žijí v domech s elektřinou. Důsledkem zániku inuitských tradic je zvláště v hlavním městě alkoholismus.

lenka vlkova baffin 4

Praktické informace

Doprava

Nejtěžší je se na Baffin dostat. Letenky jsou nekřesťansky drahé, takže většinu návštěvníků ostrova tvoří bohatí doktoři a bohatí právníci. Chudí doktoři, chudí právníci a zbytek normálních lidí to musí vyřešit jinak, nebo se smířit s faktem, že se na ostrov nikdy nepodívají. Varianta loď je levnější, ale zdlouhavá. Nezbývá tedy než znát správné lidi pracující u správných aerolinek, nebo si našetřit dostatečný počet letových bodů.

Na výpravu na Baffin si nechte aspoň dvakrát tolik času, než jste měli původně v plánu. Lety na ostrově se totiž neřídí letovým řádem, ale počasím, technickými potížemi, množstvím nákladu pro domorodce… Na let z místa A do místa B si proto klidně počkáte třeba týden. Pokud nedisponujete trpělivostí, volte jinou destinaci.

Akshayuk Pass trek

Přístup do národního parku Auyuittuq je možný buď ze severu z osady Qikiqtarjuaq, nebo z jihu z osady Pangnirtung. V obou případech si musíte zajistit lodní dopravu. Těm, kdo plánují celý přechod, doporučuju začít na severu. Cesty v severní části treku nečekejte a buďte připravení na ryzí divočinu, kde budete odkázáni jen sami na sebe. Většina turistů proto míří do parku od jihu. Dojdou jen do sedla nad Weasel River a vracejí se stejnou trasou zpět. Celý trek měří 97 km a za ideálních podmínek ho ujdete asi za 6 až 8 dnů. Plánujte ale raději 10 až 12 dnů. Může vás zdržet počasí nebo čekání, až opadne voda v řece, kterou musíte přebrodit.

Kdy vyrazit

Hlavní turistickou a lezeckou sezonou je období od půlky července do začátku září. Teploty se v tuto dobu pohybují kolem 0–10 °C. Dřívější čas znamená hodně vody v řekách z tajícího ledu a také zamrzlé fjordy (a tím pádem nemožnost transportu lodí). Od půlky září začínají fjordy opět zamrzat. Zimní skialpinistická sezona připadá na duben. Dny jsou už relativně dlouhé a zima „mírnější“ (což znamená kolem –20 °C). Na zvolené místo vás domorodci dopraví na sněžném skútru. Lezci, kteří plánují pobyt v létě, si často nechávají poslat část vybavení v předstihu právě v zimě pomocí skútrů.

Nebezpečí

Baffinův ostrov je jen pro zkušené. Dobře zvažte, jestli jste opravdu soběstační, protože v arktické divočině se musíte spolehnout sami na sebe. Záchranná akce je v těchto končinách velmi náročná a je možné, že případná pomoc se k vám dostane až za několik dnů.
Nepodceňujte brodění řek! Vytékají z ledovců, takže se jejich teploty pohybují těsně nad nulou. Výška hladiny se během dne mění v závislosti na teplotě a množství srážek.

Baffinův ostrov je domovem ledních medvědů. Jejich hlavní potravou jsou tuleni, takže největší koncentrace medvědů je u pobřeží. V létě je ale můžete potkat i ve vnitrozemí, v zimě prakticky kdekoli. Je dobré vědět, že v jazyce Inuitů je lední medvěd „nanuk“.

Vybavení

Vezměte si klasické vybavení do hor, zimní oblečení (i v létě!), dobrý stan a teplý spacák. Na brodění řek se nám osvědčily sandály v kombinaci s neoprenovými ponožkami, hůlky, lano a pár karabin na případnou záchranu z vody. Hodí se i satelitní telefon a GPS (SPOT a kompas jsou v podmínkách dalekého severu nespolehlivé).

Kde se dozvědět víc?

Před vstupem do parku je nutné se zaregistrovat a absolvovat povinné školení v infocentru. Podrobnou mapu treku vám pošlou z Nunavut_info@pch.qc.ca, další informace najdete na Parkscanada.gc.ca/auyuittuq nebo Nunavuttourism.com. Z knih lze doporučit třeba Mark Synnott: Baffin Island – Climbing, Trekking and Skiing (Rocky Mountain Books, 2008).

Text a foto: Lenka Vlková

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − 6 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>