Od stanu pro vysokohorskou turistiku vyžadujte to nejlepší!
Rozhodli jste se opustit svět zářících a všudypřítomných obrazovek, sbalit batoh a vyrazit s kamarády na několikadenní přechod hor? Pak vězte, že bez kvalitního a spolehlivého stanu se neobejdete. Jak ale takový stan vybrat a co od něho vlastně očekávat? Předně zapomeňte na nejlevnější kategorii turistických stanů. Ty skvělé splní svoji funkci někde v tábořišti, kempu nebo na festivalu. Pokud ale míříte vysoko a mimo dosah civilizace, měl by tomu odpovídat i výběr správného stanu.
Kvalitní a spolehlivé stany do nejnáročnějších podmínek má dnes v nabídce prakticky každý známý výrobce outdoorového vybavení. Řada z nich označuje tyto stany nálepkou „extreme“, tedy jako stany do extrémních vysokohorských podmínek případně také jako expediční stany. Jejich hlavní výhodou a zároveň i důležitým kritériem výběru je jejich hmotnost a kvalitní konstrukce, která dokáže přežít silný vítr i příval náhlého deště. Konstrukci stanu by měly tvořit duralové pruty, které jsou ve srovnání s laminátovými výrazně lehčí. Důležitou vlastností u stanu je také vodní sloupec, tedy nepromokavost samotného stanu. Ta se udává většinou zvlášť pro tropiko (vnější stan) a podlážku, u které je samozřejmě požadavek na nepromokavost výrazně větší. U podlážky to může být až 10 000 mm, u tropika až 5 000 mm. Pokud se chystáte do hor, postačí stan i s nižšími parametry, např. 5 000 – 7 000 mm pro podlážku, 4 000 mm pro tropiko.
Materiál podlážky stanu hraje také roli při výběru. Stany do hor jsou vybaveny podlážkou z polyesteru, která je opět výrazně lehčí než polyethylen používaný u běžných turistických stanů a měly by být vybaveny kvalitním odvětráním. Hmotnost stanů pro 2 osoby se pohybuje ve většině případů lehce nad 3 kg, u kategoriích ultralehkých stanů pak i výrazně níže. Při výběru sledujte také počet tzv. křížení tyčí (prutů) – obecně platí, že čím více křížení konstrukce má, tím je stan ve větru stabilnější. Stany do extrémních podmínek jsou vybaveny i sněhovým límcem a plně uzavíratelnými větracími otvory.
Jednou ze značek, která má stany do nejnáročnějších přírodních a povětrnostních podmínek v nabídce, je i tuzemská značka Husky. Stany Husky řady Extreme jsou určeny nejen pro expedice a vysokohorskou turistiku, ale uspokojí každého dobrodruha, který vyžaduje špičkovou kvalitu a moderní materiály. Základem těchto stanů je duralová a stabilní konstrukce, díky níž stan postavíte i v nepříznivém počasí. Stany jsou vybaveny sněhovým límcem a byly mnohokrát testovány v těch nejnáročnějších podmínkách od Alp až po Himaláje.
Pokud stan do hor vybíráte, neopomeňte ani značku Coleman řady Adventure. Stany Coleman jsou celosvětovým pojmem a jejich kvalitu podtrhuje i prodloužená 3 letá záruka. Specifikem jsou i použité technologie, mimo jiné např. UV Guard, který zamezuje degradaci materiálu vlivem slunečního záření. Ne příliš známým a opomíjeným, přesto důležitým faktem je i to, že u stanů Coleman garantuje výrobce udávaný vodní sloupec po celou dobu záruky, tzn. v době koupi stanu je vodní sloupec dokonce vyšší než udává specifikace výrobce.
Velice dobrou volbou jsou také stany Hannah, které patří rovněž mezi špičku otestovanou při výstupech na osmitisícové vrcholy Manaslu, K2 a další.
Obecně platí, že každý kvalitní prodejce by Vám měl být schopen doporučit stan přesně na základě Vašich požadavků, proto se nebojte ptát a vybírejte tam, kde Vám s výběrem poradí.
Text a foto: Give.cz
Napsat komentář