Nový koncept trekových kalhot od Fjallraven: Abisko trekking tights

Šponovky? Leginy? Jak jim budete říkat je jedno – podstatné je, že padnou jako ulité. DSC_0239


Filozofové a psychologové si už dávno všimli, že žijeme v zajetí mentálních škatulek. Jsme zvyklí dělat věci zcela určitými postupy, přemýšlet určitým zajetým způsobem… Na jednu stranu si tím svět zjednodušujeme a usnadňujeme si život, ale na druhou stranu nám to brání dělat to jinak a myslet jinak. Pokud si tohle uvědomíte, budete svobodnější. A kromě celé řady jiných oblastí to samozřejmě platí i pro outdoor.

Pružný materiál

Kalhoty na trek by měly být volné až plandavé, aby nás nikde neomezovaly v pohybu a neškrtily. Tohle je dogma, se kterým vyrážíme do hor. Designéři švédské firmy Fjallraven se ho rozhodli rozbít a přišli s konceptem “trekking tights”, což by se dalo přeložit jako šponovky nebo leginy. Na první pohled to jde zcela proti výše zmíněné logice. Ale v čem lyžujete, běháte nebo jezdíte na kole? Na všechny tyhle vysoce pohybové aktivity používáme “nalité” kalhoty, aniž by nás to jakkoli omezovalo. Ve skutečnosti totiž nejde o střih, ale o materiál. Pokud je dostatečně pružný, můžeme si natáhnot skoro cokoli.

DSC_0245

Trekové leginy Fjallraven jsem si vzala na trek rumunským pohořím Trascau. Začnu technickým popisem. Jsou ušity z vysoce strečové čtyřsměrné tkaniny, která je dostatečně větruodolná a teplá, aby vám nebyla zima ani na hřebenech, ale zároveň prodyšná, abyste se nepotili ani při stoupání do prudkého kopce. Partie, od kterých se očekává zvýšené namáhání, jsou zesíleny. Na zadku a kolenou proto najdete materiál, který by měl odolávat otěru, roztržení a dalším přírodním nástrahám. Ostré kameny ani větve by neměly být problém, stejně jako kleknutí nebo sednutí na jakýkoli podklad.

Kleči vstříc

Leginy mají kapsu na boku a na stehnu, kam se dají schovat věci, které potřebujete mít pořád po ruce. Třeba drobné na vlak, mobil nebo energetická tyčinka. Celkový střih je výrazně technický, složený z řady dílů. Díky tomu leginy padnou jako ulité a nikde neplandají. Tělo obepnou jako druhá kůže. Švy jsou samozřejmě ploché.

DSC_0250

No a to je všechno. Výsledným dojmem je jednoduchost, což je v tomto případě jednoznačně plus. Nikde nejsou žádná poutka ani vystouplé partie – prostě nic, co by narušovalo siluetu těla. Oceníte to třeba ve chvíli, kdy se budete prodírat klečí nebo bodláčím. Nikde se nic nechytá ani nezatrhává.

Zapomenete, že je máte na sobě

Na desetidenním treku v Rumunsku jsem leginy prakticky nesundala. Po vyprání na nich nejsou vidět žádné vytrhané nitky ani odřená místa – přestože jsem je rozhodně nešetřila. Kromě odolnosti materiálu bych ale hlavně ocenila fakt, že jsem vlastně celou dobu skoro ani nevěděla, že mám něco na sobě. Leginy tím připomínají pokožku lidského těla. Obaluje nás a chrání, ale zapomínáme na ni. Je to vlastně paradox: kvalita outroorového oblečení se pozná tím, že nám na treku zmizí z hlavy stejně, jako mentální škatulky…