Neznámé Azory: Za šest hodin můžete být v trekovém ráji

Skoro všichni slyšeli o „ tlakové výši nad Azorskými ostrovy“, ale skoro nikdo neví, kde je má hledat. A skoro všichni jsou překvapeni, že tohle souostroví je nejzápadnější výspou starého kontinentu. fogo-lake

Na Azory nás dovedla zvědavost a touha poznat zámořské území Portugalska patřící k Evropě. Ostrovy protíná síť stezek a cest, které jsou jako stvořené pro pěší výlety v nádherné krajině. Turisté Azory zatím nestihli objevit. Cena letenky z Prahy nepřesáhla 9 000 Kč, čímž bylo rozhodnuto o naší dovolené. S ohledem na časové možnosti připadl odlet na konec srpna, což se ukázalo jako velmi dobrá volba. Počasí na Azorech bylo relativně stálé a déšť naše treky narušoval jen zřídka. Horské partie ale často zahalovala mlha a mraky, ve které se vrcholky schovávaly i dva dny.

Krátery všech velikostí

Let z Prahy na ostrov Terceira s jedním mezipřistáním nezabral víc než šest hodin. Po zjištění informací o dopravě mezi ostrovy se půjčeným autem vydáváme rovnou do hor. Turistické stezky jsou velmi dobře značeny a stačí si jen vybrat podle obtížnosti a délky. Většinu treků zvládnete za pár hodin, jen několik nejdelších je na celý den. Podle aktuálního počasí jsme si vybírali mezi pobřežními nebo vnitrozemskými treky, které se vinou hornatým středem ostrova. Pitoreskní horská krajina je tvořena hlavně strmými sopečnými kužely. Narazíte na krátery všech velikostí. Nejmenší doslova přehodíte kamenem, největší nestihnete obejít ani za den.

faial-rae-nni-vyhled-na-ostrov-pico-s-horou-mt_pico

Pro Středoevropana jsou ostrovy v moři výjimečnou, dalo by se říct exotickou krajinou. Z treků se proto těžko vybírají ty „nej“. My jsme navštívili šest ostrovů a na každém jsme uskutečnili aspoň jeden trek.

V lávovém bludišti

Vnitrozemí ostrova Terceira nabízí celou řadu výletů divokou krajinou vedoucí často přes pastviny se stády býků. Zlákala nás cesta s názvem Mistérios Negros. Na rozehřátí jsme sestoupili do lávové jeskyně Gruta do Natal, u které značený okruh začíná. Dál nás už značky vedou krajinou, kde dávno nehybné lávové proudy svádějí zápas se zelenou vegetací. Ani po mnoha tisících let ale zeleň nemá vyhráno a občas je přemožena žhavou lávou.

Dvouhodinový trek obchází lávovou horu, která tu vyrostla při erupci v roce 1761. Cesta nás vede bludištěm bizarních černých lávových útvarů. Atmosféru umocňuje příkrov pokroucených jalovců, cedrů a dalších křovin, které nás chrání před slunečními paprsky. Občas se otvírají pohledy do krajiny plné sopečných kuželů. Na konci nás čeká výstup ke kráteru Pico Gaspar, který slibuje daleké výhledy. Rychle se měnící počasí je ale proti a okolní svět zahalují mraky.

terceira-hora-misterios_negros

Cestou na fajã

Dalším trekem je výprava po starých zásobovacích stezkách do nízko položených částí ostrovů zvaných fajã (čti: fažá). Nejvíce jich je na ostrově São Jorge. Fajã vznikly sesuvem strmého svahu nebo sopečnou činností a byly ideálním místem pro nové osadníky. Většina fajã je ale kvůli obtížné dostupnosti už opuštěna. Úzké stezky podél strmého pobřeží jsou tím přitažlivější pro trekaře. Prošli jsme jich víc, ale za všechny zmíním trasu ze Serra do Topo do Fajã dos Cubres.

Trek začínáme na hlavní silnici vedoucí skoro na hřebeni ostrova ve výšce 673 m. Nízko ležící mraky komplikují orientaci, ale cesta je dobře značena. Po patnácti minutách chůze se cesta stáčí a následující hodinu klesáme krajinou s monumentálními výhledy na svahy ostrova. Vyhlídka na Fajã da Caldeira de Santo Cristo předznamená, že se blíží polovina treku. Občerstvujeme se v místní osvěžovně a pak už nás čeká necelé dvě hodiny dlouhý pochod po úzké stezce nad mořem. Kdo si nezapomene čelovku jako my, může se pustit do průzkumu jeskyně Furna do Poio. Malý vstup do ní naleznete asi pět minut od Fajã da Caldeira de Santo Cristo.

Jednodenní treky můžete na Azorech střídat třeba s pozorováním velryb, ale o tom zase někdy jindy.

terceira-misterios_negros_4

Praktické informace

Jak se tam dostat?
Z Evropy se na Azory létá s přestupem v Lisabonu, odtud přímé lety míří na tři ostrovy. Mezi ostrovy můžete využít nepravidelné trajektové spojení nebo rychlé přelety s místní leteckou společností.

Kde bydlet?
Ceny hotelů odpovídají evropským. Hostely se dají sehnat od 15 eur za osobu a noc, průměrná cena kempů je 6 eur za noc (dvě osoby se stanem).
Jak se tam pohybovat?

Veřejná doprava
Funguje jen na největších ostrovech (pravidelná jen na ostrovech São Miguel a Terceira, a to ještě jen na některých trasách). Na menších ostrovech se dá využít taxíků, ale rozhodně to není levné. Pokud nespěcháte, zkuste autostop – Portugalci vás rádi svezou. Je čas váš nepřítel? V četných půjčovnách na vás čekají auta i motorky.

Text Vladimír Fořt | Foto H2Omedia.cz