Nemocnice v batohu aneb jak připravit lékárnu na cesty

Ať už se vydáváte na Sněžku, na několikadenní trek v Karpatech, nebo pětitýdenní expedici do Nepálu, lékárna by v batohu nikdy neměla chybět. tablets-381272_640

Jak ale takovou lékárnu vybavit? Především si musíme zodpovědět několik základních otázek. Na jak dlouhou cestu se chystáme? Kolika členům výpravy má lékárna sloužit? Jaká bude dostupnost a kvalita lékařské péče v cílové destinaci? Stejně důležitý jako obsah lékárny je její obal. Jinak se nám může důležité vybavení rychle poškodit. Nejjednodušším způsobem, jak si vhodné prostředí pro lékárnu zajistit, je přijít do jakéhokoliv outdoorového obchodu a vybrat si jeden z předvybavených organizérů. V tomto případě si pak nemusíme lámat hlavu s tím, jaké obvazy a v jakém množství máme pořídit, celý obsah je přehledně uspořádán. Ale pozor: ne vždy uvnitř najdeme přesně to, co bychom potřebovali. Nehledě na to, že nylonový obal zpravidla není nepromokavý či odolný vůči mechanickému poškození.

O něco praktičtější je malý lodní pytel. Je de facto zcela nepromokavý a odolnost vůči mechanickému poškození je většinou dostatečná. Při pečlivém uzavření je totiž obsah chráněný vzduchovým obalem. Na vodáckých cestách je navíc výhoda takovéto lékárničky zcela zřejmá.Praxe také ukázala, že jako obal pro lékárnu může velmi dobře posloužit plastová dóza na potraviny, kterou seženeme v každých domácích potřebách. Snad jedinou její nevýhodou je horší skladnost.

 lekarna na cesty

Pakliže máme vybraný vhodný obal, nic nám nebrání v tom jej naplnit. Základem každé lékárny je alufólie. Díky ní můžeme zabránit podchlazení, které obvykle výrazně komplikuje léčbu zranění. Vhodnou úpravou se navíc může během několika minut proměnit v nouzový bivakovací pytel. Při výběru obvazu stačí dát pozor na to, abychom pořídili ten se dvěma polštářky. Pro menší zranění nám postačí jeden polštářek a druhý snadno sejmeme. V kombinaci s pružným obinadlem je možné vytvořit tlakový obvaz.

Náplast bez polštářku je praktická nejen na fi xaci obvazů či dlah, stejně tak se skvěle hodí na ošetření puchýřů. Velice kvalitní tejpovací pásku dostaneme i v outdoorových obchodech, horolezci ji totiž používají na fixaci šlach při lezení. Ačkoli je možné se bez náplasti s polštářkem obejít, může být velmi užitečná. Obzvlášť v zemích se slabší hygienou si rádi ošetříme i drobné oděrky, předejdeme tím případné infekci. V těchto končinách nepohrdneme ani vlastními injekčními stříkačkami a jehlami v nemocnicích.

S problematikou lékárny také úzce souvisí očkování. Pozor, některá očkování jsou vícedávková a je třeba mezi jednotlivými aplikacemi dodržet určitý časový odstup. Před vycestováním si také nechte vystavit Mezinárodní očkovací průkaz, zjednodušíte si případnou komunikaci s místními lékaři.

Ještě můžeme připomenout, že lékárnu je velmi vhodné rozdělit na dvě části: zdravotnický materiál a léky. Kdo by chtěl vybavit lékárnu rozsáhleji, nebylo by od věci zúčastnit se některého z kurzů první pomoci, pořádaných například Českým červeným křížem. Pravdou totiž je, že pokud neovládneme první pomoc alespoň na základní úrovni, je nakonec jedno, čím lékárnu vybavíme…

 Co by v lékárně nemělo chybět
  • Zdravotnický materiál

Alufólie, 2x pružné obinadlo, obvaz hotový č. 4 se dvěma polštářky, náplasti – různé velikosti a tvary, náplasti bez polštářku, 4x alkoholový dezinfekční čtvereček, septonex, nůžtičky na nehty, pinzeta, trojcípý šátek, latexové chirurgické rukavice, injekční stříkačka, 3x jehla

  • Léky

Hroznový cukr, Opthalmo-septonex, Ibalgin, Tramal, Paralen, Mucosolvan, Strepsils, Endiaron, Imodium, Ciprinol, Zinnat, (Malarone)

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× sedm = 63

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>