Mise Haiti – 5 měsíců s Lékaři bez hranic

Na konci minulého roku vyšla kniha lékaře Tomáše Šebka, která popisuje jeho pětiměsíční působení na misích s Lékaři bez hranic na Haiti. Výtěžek autorova honoráře poputuje na studium haitského studenta medicíny, který již druhý rok navštěvuje lékařskou fakultu na Karlově univerzitě.

mise haitiPůvodní on-line blog s každodenními příspěvky doktora Šebka přímo z haitského Léogâne daly vzniknout knize, jejíž čtenářské ohlasy a pozitivní kritika přišly dříve, než byla vydána. Téměř každodenní zpravodajství z druhého konce světa bavilo autorovy přátele a kamarády doma v České republice. V reakci na ohlasy čtenářů tak vznikl nadčasový příběh ze dvou misí Lékařů bez hranic na Haiti z let 2010 a 2012.

Přestože kniha Mise Haiti popisuje zejména práci zdravotníků, je určena široké veřejnosti. „Přečtou si ji všichni, které baví cestovat, učit se, poznávat, pomáhat anebo jakkoliv jinak překračovat každodenní hranice,“ říká MUDr. Tomáš Šebek, autor knihy.

Knihu si můžete zakoupit v knihkupectvích Kosmas, Pemic, Euromedia, Beta a Dobrovský anebo přímo přes internetovou stránku věnovanou knize www.mise-haiti.cz . Kniha má 245 stránek a taková je i její doporučená maloobchodní cena – 245 Kč.


Výtěžek z honoráře poputuje na podporu haitského studenta Lyonela Badetteho
, který již druhým rokem studuje v Praze na 1. LF UK. Lyonela na své misi na Haiti objevil právě MUDr. Šebek a jeho studium v České republice je financováno občanským sdružením MEDUKA, o. s. (www.meduka.cz ).

Úryvek z knihy

„Z důvodů blokád dneska nedorazil ani jeden ze tří místních gynekologů. Takže je to všechno na mojí kolegyni. Taky celá porodnice má výrazně ztenčenej tým porodních bab. Hanne mi proto hned po ránu nabízí další sekci a já neodmítám. Porodím třetí dítě cestou, kudy jen císaři chodí. Je to holčička, budoucí dáma. Připojí se tak ke dvěma pánům ze včerejška. Jako oni i ona bude ortopedka. To proto, že je z dělohy vysekal samozvanej ortoped. Jistě si to uvědomuje a náležitě si toho váží!“

Tímto volným stylem a s neodmyslitelnou sebeironií autora je sepsaná celá kniha, která na jednu stranu popisuje reálie humanitární mise po ničivém zemětřesení a práci Lékařů bez hranic v zemi, kde je doktorů jako šafránu, na druhé straně však odlehčenou formou a někdy až naturalisticky přibližuje čtenáři každodenní život v projektu, jenž je na hony vzdálený životnímu standardu, na který jsme v Evropě zvyklí.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = 2

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>