Kam v prosinci za ledolezením? Do Rimetské soutěsky

Rumunská pohoří Fagaraš, Retezat nebo Bucegi jsou častým cílem českých turistů. Tak trochu ve stínu těchto známých hřebenů leží nízké vápencové pohoříčko Trascau, kam mnoho cizinců nezabloudí. Tvoří ho desítky kilometrů dlouhé vápencové kry, táhnoucí se od východu na západ. Říčky a potoky, které si skrz tuto hradbu v průběhu věků prorazily cestu, vytvořily soustavu strmých roklí. Nejbizarnější z nich, proslulá Rimetská soutěska, začíná hned za klášterem Rimet. shutterstock_123519820

Geologický skvost

Návštěva jednoho z nejpozoruhodnějších přírodních výtvorů středního Rumunska místy vyžaduje schopnosti cirkusového provazolezce. Odměnou za balancování na ocelových lanech vám ale bude pohled na říčku protékající monumentální skalní branou.

O kus dál se k sobě stovky metrů vysoké skalní stěny přiblíží natolik, že budete muset zout boty a začít se brodit. Můžete přitom obdivovat skalní převisy a obří kotle, které voda vyhloubila v měkkém vápenci.

Za normálních okolností se tu namočíte maximálně po pás, ale po prudším lijáku se Rimetská soutěska stává neprůchodnou. Pokud ovšem nezamrzne, jako právě teď v prosinci. Vznikne tak ideální terén pro ledolezení na bočních vodopádech nebo prostě jen pro originální zimní trek s mačkami a cepínem.

Vůně kořalky

Zhruba po dvou kilometrech se Rimetská soutěska rozšiřuje. „Osamělá a nepřístupná ves Cheia spočívá v hlubokém kotli bez cest a elektřiny uprostřed čtyř soutěsek,“ napsal před lety Miloslav Nevrlý v knize „Karpatské hry“. Dnes už zbývá ze vsi jen pár opuštěných, rozpadajících se domů. Staří obyvatelé vymřeli a mladým už se nechce brodit vodou ani balancovat po ledě.

Cesta vzhůru údolím do první větší vesnice Bradešti zabere nejméně další hodinu. Pro obyvatele samoty Cheia to kdysi bývala nejkratší a nejschůdnější cesta do civilizace. V Bradešti ji dnes reprezentuje fungující kostel, veřejný telefonní automat a hospoda. Její majitel Vasile tu do vás nalije horký čaj a domácí kořalku. Osobně vyzkoušeno, i když jen v létě!

A jak se tam dostat?

Vlakem s přestupem v Budapešti dojeďte do rumunského města Alba Iulia. Přestupte na lokálku do stanice Teius, odkud už uvidíte bělostné hřebeny Trascau. Ideálním východiskem k jejich průzkumu je pravoslavný ženský klášter Rimet, ležící jen pár kilometrů severně od Teiusu. O geologických zajímavostech Rimetské soutěsky se dočtete víc v knize Michala Buličky „Rumunské Karpaty“ (Mirago 2009).

Text: Ivan Brezina | Foto: Shutterstock
Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 8 = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>