Jak vybavit osobní lékárničku?
Nejdůležitější obsah lékárničky nenosíte ani tak v ní, jako spíš v hlavě. Sebelépe vybavená lékárnička je vám totiž k ničemu, pokud nebudete umět věci v ní obsažené použít a nebudete umět poskytnout první pomoc. Možností, jak se v tomto směru vzdělávat, existuje nepřeberné množství, od populárně naučné nebo odborné literatury přes internetové kurzy první pomoci po zážitkové kurzy první pomoci pořádané armádou nebo složkami integrovaného záchranného systému.
Zapomeňte na vybavení z levných autolékárniček. Cílem většiny výrobců takových lékárniček je vydělat peníze a podle toho většinou vypadá i obsah. Hodí se snad pro uchlácholení silniční kontroly, ale ne pro „ostré“ použití v outdooru. Nekvalitní obvazy, náplast, která nelepí, nůžky, které nestříhají, trojcípé šátky pro trpaslíky, nefunkční škrtidla… Dejte si proto práci a lékárničku si vybavte jednotlivě zakoupeným kvalitním vybavením.
Co do lékárničky?
Promyslete si, k čemu přesně lékárničku potřebujete. Jinak bude vybaven váš osobní zdravotnický balíček do kapsy, jinak lékárnička na výlety, lékárnička v domě nebo dílně, lékárna do auta nebo lékárna na náročnou expedici. V plánování obsahu vám pomohou normy dohledatelné na internetu plus konzultace s lékařem.
Jaký obal?
Vybírejte podle toho, kolik toho lékárnička pojme a jaké provedení obalu vám vyhovuje. Měkký obal je skladnější než tvrdá krabice. Obal by ale měl být určitě nepromokavý a omyvatelný, uvnitř přehledně rozdělený přihrádkami nebo kapsami. Důležité je také to, aby lékárnička byla nápadná a označená.
Tip: Ve specializovaném outdoorovém obchodě si pořiďte některý z modelů „lékárničky na ven“ s červeným obalem s bílým křížem. Obsah doplňte věcmi a léky podle potřeby.
Třiďte!
Profesionální záchranáři mají záchranné prostředky roztříděné podle typu a účelu. Rozhoduje typ prostředků (každý vyžaduje jiné uložení a jinou přístupnost) a akutnost potřeby. Je asi hloupost mít škrtidlo zahrabané pod vrstvou Kinedrylu a poalkoholových vyprošťováků. Dělejte to taky tak. Jako návod vám může posloužit následující hrubé rozdělení.
1. Prostředky neodkladné první pomoci
Nejakutnější stavy jsou ty, při kterých je ohrožen život – ať už jde o zástavu dechu, srdeční činnosti, nebo stavy silného krvácení. Prostředky k jejich řešení je tedy dobré mít umístěné zvlášť a pěkně pohromadě. Jsou to jednorázové nesterilní rukavice, škrtidlo, rouška pro dýchání z úst do úst, sterilní rouška, obvazový balíček a případně obvazová vata.
Tip: Místo škrtidla si můžete do výbavy pořídit tzv. turniket. Jedná se o zvláštní škrtidlo, které je schopné vyvinout dostatečný tlak. Jako bonus je turniket většinou uzpůsoben i pro záznam času, kdy k zaškrcení došlo.
2. Nástroje
Asi nebudete operovat, ale základní nástroje se čas od času hodí i pro drobnější úkony. Podle účelu lékárničky a podle svých zdravotnických schopností volíme mezi následujícími nástroji: svítilna, lupa, zrcátko, nůžky, skalpel nebo žiletka, pinzeta, sterilní jehly, šití, zavírací špendlíky, teploměr.
3. Informace
Součástí větších lékárniček jsou i informační prostředky. Vhodná je kartička s nákresem lidské postavy, na které můžete i v cizině ukázat a zaznamenat, co a kde vás konkrétně bolí. Díky malému notýsku s tužkou můžete komunikovat i v jazyce, který neovládáte. V ostatních případech vám umožňuje poslat vzkaz lékaři, který bude vámi zachráněného člověka dále léčit. Můžete ho informovat například o podaných lécích, o skutečnostech zjištěných od pacienta, když byl ještě při vědomí (subjektivní obtíže, alergie), a podobně. Letáček se základními návody na poskytnutí první pomoci se bude hodit i pro případ vašeho zaváhání.
4. Léky
Kromě výše uvedené výbavy pro ošetření drobných poranění by měla lékárnička obsahovat především léky na tzv. „velkou trojku“ (horečka, bolest, průjem) a případně i další medikamenty.