Jak si užít Řecko (na kajaku)

Jedním ze tří výběžků řeckého poloostrova Chalkidiki je na východě hornatý a obtížně přístupný Athos, na kterém leží mnišský stát zvaný Svatá Hora (Agion Oros). Pro pravoslavné křesťany má jedinečný význam jako jedno z duchovních center pravoslaví, kde je přes tisíciletí nepřetržitě pěstována duchovní tradice. Ve starobylých monastýrech a poustevnách jsou uchovávány práce ikonopisců, řezbářů, kaligrafů a dalších umělců. Většina klášterů patří Řekům, ale je tu i po jednom monastýru bulharském, ruském, srbském a rumunském. Někteří řeholníci bydlí osaměle mimo kláštery na svazích pohoří či v menších poustevnách. shutterstock_62862979b

 

Na kajaku do mnišské ho státu

Vstup na poloostrov Athos je přísně omezován. Na svém území mniši z veškerého samičího plemene trpí jen kočky a slepice. Přístup turistů omezuje povolení zvané diamonitirion. Každý den jich je vydáváno jen sto pro pravoslavné věřící a deset pro ty ostatní. O diamonitirion musíte požádat před vstupem. Jeho papírovou podobu dostanete před vlastní návštěvou ve správní kanceláři v Uranopolis.

Na Svatou Horu se dostanete po moři, pěšky nebo na oslu. Loď vyjíždí každý den z vesničky Uranopolis a kotví v hlavním přístavu Dafni. Odtud musí každý poutník navštívit správní centrum v Keryes a pak už se může po Svaté Hoře volně pohybovat. Nesehnali jste diamonitirion? Běžný turista si bez něj může prohlédnout poloostrov ze vzdálenosti asi tří kilometrů z paluby výletní lodi, které pluje podél pobřeží.

Už několik let se pokouším stát prvním mořským kajakářem na světě, který přijede „po vlastní ose“, zažije duchovní očistu v některém z klášterů a vystoupí na horu Athos (2 033 m). Zatím mě ale opakovaně odmítají. Alternativou mi bylo pětidenní obeplutí prostředního „prstu“ Chalkidiki – Sithonie, odkud se dají zahlédnout kláštery i překrásný východ slunce nad Athosem. Podle místních rybářů je Athos místem, kde ztroskotalo nejvíc lodí v celém Řecku.

 

„Létající kláštery“ v Meteoře

Nemáte čas ani sílu se o vstup na Athos aspoň pokusit? Zajeďte si na severozápad Řecka prohlédnout pravoslavné kláštery Meteora. Od 14. století začaly být stavěny jako přirozené pokračování skal, takže jsou dokonale sladěné s přírodou. Vypadají, jako by se vznášely, a od roku 1988 jsou pod ochranou UNESCO.

Počínaje 18. stoletím ale začaly kláštery bohužel upadat. Mnozí církevní hodnostáři je postupně opustili a přesídlili do mnišského státu na Athosu. Dnes je řeholníky trvale obydleno jen pět klášterů. Další dva kláštery jsou určeny k modlitbám. Mniši mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, ikony a starobylý mobiliář.

Po prohlídce klášterů (doporučuju Metamorfosis, Varlaam a jediný ženský klášter Rusanu) sestupte skalním údolím do Kalambaky. Na téhle trase vždy obdivuju odhodlání lidí, kteří si mimo kláštery na cestě víry s pomocí milosti Boží vybudovali ve skalách samostatné poustevny. Ráj to tu ale musí být i pro horolezce.

mistni v Janine

Taverny, bary a hospody

Připadá vám to jako nuda? Totální askeze se v Řecku naštěstí nepovažuje za slučitelnou s běžným životem. Po pravidelné siestě se proto místní rádi scházejí na kus řeči a něco dobrého v oblíbených tavernách, barech nebo restauracích, ve kterých bývá otevřeno dlouho do noci. Co si tam dát k pití, se dočtete v boxu vlevo.

Pro mě byly nezapomenutelné Velikonoce strávené v rodinném kruhu kamaráda v Soluni, kde jsem působil na místní univerzitě. Během svátků vládne po celém Řecku úžasná atmosféra. Všude vyzvánějí zvony a často i vybuchují ohňostroje. Vrcholem oslav je noční mše, která se koná na Bílou sobotu. Na jejím konci věřící zapalují svíčky, jejichž pomocí si světlo z kostela odnášejí domů. Celé rodiny se radují ze života, korzují, slaví a hodují. V neděli se pak sejdou u tradičního rožnění jehňat a kůzlat.

Více na www.wok-outdoor.cz.

 

Dvě řecké rady

1. Co natáhnout do kláštera?

Do ortodoxního prostředí musíte být ortodoxně oblečeni. Pro muže jsou předepsány dlouhé kalhoty a košile nebo tričko s rukávy, ženy nesmějí mít hluboké výstřihy, kalhoty ani odhalená ramena. Pokud mají ženy šortky, musejí si při vchodu do kláštera obléct dlouhé sukně, které jsou tam za poplatek k dispozici.

2. Co vypít mimo klášter?

Proslaveným řeckým vínem je retsina, která má lehce pryskyřičnou chuť. Podle pověsti retsina zrála v sudech, ze kterých se do vína dostávalo trochu pryskyřice. Řekům to zachutnalo tak, začali pryskyřici do vína přidávat záměrně. Po řadě testů u mě osobně vede Malamatina, která má na etiketě chlapečka s klíčem.

Typickým lokálním nápojem je ouzo (uzo), pálenka, jejíž základní složkou je anýz. Když se do sklenice s ouzem přidá trocha vody, nápoj zbělá. Ostrým pitím je rakije, kterou Řekové používají i k léčení různých neduhů. Mezi cizinci je známější Metaxa. Nejrozšířenějším pivem je Mythos, který chutná jako lehká Plzeň.

 

OUTDOOR PLUS:

Více se dočtete v rozsáhlé monografii Sávy Chilandarece „Kniha o Svaté Hoře Athonské“ (1911, dostupné on-line na Izidor.cz).

 

Text a foto: Petr O. Novotný (www.wok-outdoor.cz)a Shutterstock

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


1 + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>