Jak se správně vybavit na letošní zimu

Až vás letos někdo zláká na skialpy, neváhejte a vyražte s ním, i kdybyste na nich jakživ nestáli. Děsí vás, že nevíte, jak se připravit a co si vzít s sebou? Pár rad vám dáme hned tady a teď. montura ski

Skialpy jsou takové lepší sjezdové lyže. Lepší v tom, že s nimi můžete do míst, kam se s klasickými lyžemi na sjezd nedostanete, pokud vás tam nevysadí vrtulník. Na skialpech si ale můžete skoro kamkoli vyšlápnout sami. Díky technologii tuleních pásů a volným patkám vázání na nich lze stoupat do kopce.

Základy pohybu na skialpech

Dokonce i v Česku můžete skialpy zkusmo nazout – že se skialpuje v Krkonoších, je všeobecně známo, o Jeseníkách a Beskydech se ví už méně. No a nadšenci jsou ochotni na skialpech vyrazit i na Šumavu. Základy pohybu na lyžích s tuleními pásy si tady vštípíte. Alpy jsou ale pro našince skialpům vyloženě zaslíbené – teprve skutečně strmé stoupání vás donutí ocenit efektivitu tuleních pásů a skutečnost, že i když se to zdá stěží uvěřitelné, tak „proti srsti“ takřka nejedou a vy díky nim můžete na lyžích jít do kopce s rozvahou a nemusíte bruslit jako na běžkách. Když je sklon svahu už opravdu velký, pomohou takzvané haršajsny. Jsou to plechové zuby, které umístíte pod vázání a při každém kroku vzhůru se automaticky zaseknou do sněhu. Zejména na zmrzlém firnu se hodí.

Sjezdy prašanovými svahy po sundání tuleních pásů jsou zážitek pro vyvolené.

No a co byste tedy měli mít s sebou? Kompletní lyžařskou výbavu čítající lyže, vázání, hole (raději teleskopické, možnost nastavit délku se při stoupání a klesání různými svahy dost hodí), tulení pásy, haršajsny. Dále lavinovou výbavu, která sestává z pípáku, sondy a lopaty. Mít to musíte rozhodně všechno. Jestli si myslíte, že ruce jsou na vyhrabávání zasypaného z laviny skoro stejně efektivní jako lopata, šeredně se mýlíte. Šetřit gramy na tak podstatných věcech se rozhodně nevyplácí.

Odvěký problém: Nemám co na sebe

A teď k oblečení. Letošní zima přináší inovace, které vám pomohou zredukovat šatník a učinit pozitivní změnu v zažitých standardech. Trendy v oblékání se razantně mění rok od roku a podílí se na tom nejen aktuální módní styl, ale zejména funkčnost oblečení a používané materiály. Zimní oblečení se vždy tradičně neslo ve znamení objemných bund a kabátů, stejně tak jako zateplených kalhot a doplňků, které dokázaly často zahřát, ale bohužel nás omezovaly v pohybu.

Trendy se tomuto stylu ale rozhodně a mílovými kroky vzdalují. Navíc jsou skialpy aktivita, při které se zahřejete, takže je dobré mít víc tenčích vrstev a moci je různě ubírat nebo přidávat podle potřeby. Jsou výlety, na kterých praží slunce a teploty se pohybují kolem nuly nebo dokonce nad ní, a jsou skialpová dobrodružství, na kterých klepete kosu v minus dvaceti a jste hodně rádi, že máte kvalitní rukavice.

Jak se tedy obléci?

Kvalitní zimní oblečení se v nadcházející sezóně bude vyznačovat těmito aspekty:

Sportovní elegance

Trendy pro zimu 2015/2016 se nesou v duchu lehké sportovní elegance a když mluvíme o lehkosti, máme tím na mysli zejména hmotnost samotného oblečení. Použití moderních materiálů umožnilo výrazně zmenšit izolační vrstvu oblečení, které ztratilo na objemu a ladně přiléhá na tělo.

Přiléhavost materiálu má hned dvě výhody, díky anatomickému tvaru dokáže podtrhnout přirozené tělesné křivky a navíc nevytváří zbytečný prostor, který by odstával od pokožky a ohrožoval tak nachlazením nebo únikem tepla.

Volný pohyb

Mnoho lidí má spojeno nošení zimního oblečení s nepohodlím, které je zapříčiněno špatným střihem. Moderní zimní oblečení by se mělo vyznačovat příjemným nošením, při pohybu by neměl vznikat tah ani tlak, který by nám evokoval pocit stísněnosti nebo omezení. To je žádoucí zejména při sportu, který si při nízkých teplotách nelze bez zimního oblečení představit.

Jak sladit barvy

Pokud plánujete v zimě splynout s okolím, doporučujeme se vyhnout oblékání ve stylu chameleona, ale naopak sáhnout po výrazných barvách. Ponuré barvy jsou passé a stejně tak jako ovládl letní módu v roce 2014-15 styl výrazných barev, podobný styl nyní uplatníme i pro zimu. Zimní oblečení v ponurých barvách z vás udělá šedou myšku, kterou každý snadno přehlédne, proto se nebojte vytvořit kontrast kombinující tmavé a světlé barvy. Kombinace černé barvy s výraznými barvami ve stylu neonu jsou univerzální volbou vhodnou pro obě pohlaví.

Konkrétní tipy

Ať už předpověď říká cokoli, je dobré mít membránovou bundu s sebou. Ochrání vás před nárazovým větrem i před hustě padajícím sněhem nebo deštěm. Současné modely jsou naštěstí lehké a skladné. Pěkná barevná kombinace je třeba tato:

futura jack

Nepromokavá bunda s kapucí Futura Jacket

Z části zateplená, nepromokavá, kvalitní, lehká bunda s kapucí a strečem s vnitřní vložkou z fleecu, vás ochrání při sportu před deštěm i poryvy větru.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stejně důležité jako funkční bunda jsou samozřejmě funkční kalhoty. Zůstat od pasu nahoře v suchu a teple a od pasu dolů být promrzlý na kost není nic moc.

kal

Funkční sportovní kalhoty Skyline pants

Funkční kalhoty, které se přizpůsobí tělu i při sportu díky strečovému materiálu a elastickému pasu se stahovací šňůrkou pro skialpinismus a skitouring.

 

 

 

 

 

 

 

 

Do českých hor se pak hodí zejména tyto.

kalt

Outdoorové kalhoty Vertigo light pants

Outdoorové prodyšné kalhoty sportovního střihu se zesílenou vrstvou namáhaných partiích s dvěma předními kapsami a jednou zadní. Elegantní postranní zipy.

 

 

 

 

 

 

 

Záložní vrstva může mít i podobu bundy Magic G Jacket.

bunda

Tři vrstvy GORE Active Shell s  kompatibilní kapucí. A navíc je extrémně ergonomická. Na vnitřní přední straně má síťování, které umožňuje větrání přes přední kapsy, je vysoce sbalitelná a lehká a má stahovací kapuci s kšiltem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro prohřátí středu těla je ideální vesta. O tom není pochyb.

vest

Reflexní vesta Skisky vest

Reflexní vesta s kapucí a zateplením vhodná pro lyžování. Odolná proti roztržení a opotřebení. Má kvalitní podšívku, kapsy, ergonomickou kapuci s gumičkou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Text a foto: Redakce a Montura

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 7 = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>