Jak, kdy a na co použít impregnaci?
Většina outdoorového oblečení je už od výrobce opatřena DWR úpravou, odpuzující vodu. Ta ale po nějaké době používání bundy nebo kalhot přestane fungovat. Pak je na čase zamyslet se nad obnovením impregnace. Podle často tradovaného omylu je jejím smyslem vytvořit na látce nepropustnou vrstvu. Představte si, že byste si bundu zvenčí potáhli igelitem. Pak by sice byla absolutně nepromokavá, ale taky absolutně neprodyšná a vy byste se v ní pařili jako v sauně.
Fyzikální trik
Správná impregnace ale prodyšnost látky vůbec nemění. Radikálně ovšem zvyšuje napětí na jejím povrchu. Nezabíhejme do složitého popisu fyzikálních zákonitostí, na jejichž principu to funguje. Stačí si jen představit papírový ubrousek, na který stříknete vodu. Vsaje se, a když je ubrousek mokrý, buď skrz něj proniká, nebo v lepším případě stéká po jeho mokrém povrchu. Když ale ubrousek namastíte, voda papír namočit nedokáže.
Impregnační prostředky tohle umějí mnohem lépe než jakákoli mastnota. Na základě snížení povrchového napětí odpuzují vodu, která tak látku nedokáže namočit. Dešťové kapky se nevsakují, ale vytvářejí kuličky, které po látce sjíždějí. Na rozdíl od „nepropro“ membrány typu Gore-Texu to ale funguje jen do určité míry. I sebelépe impregnovaná látka v silném lijáku vodu nakonec propustí – třeba proto, že ji popruhy batohu doslova protlačují skrz. Dobře naimpregnovaná látka se ale ani pak sama nenamočí.
Lázeň, nebo sprej?
Chemických prostředků, které snižují povrchové napětí, existuje celá řada. Třeba obyčejný vosk, který do látky prostě zažehlíte (na tomhle principu funguje oblečení švédské firmy Fjällräven). Tenhle přírodní prostředek oceníte, pokud jste přívržencem bushcraftu. Podobně tradičním postupem je impregnace stanové celty směsí hlinito-draselného kamence a jádrového mýdla (viz postup na Casopis.blanik.sweb.cz). Výhodou je šetrnost k životnímu prostředí, nevýhodou pracnost a časová náročnost.
Účinnou složkou moderních impregnačních prostředků je silikon, polyuretan nebo fluorované uhlovodíky (PFC). V poslední době výrobci nabízejí i impregnace založené na nanočásticích. Podle způsobu aplikace můžeme použít impregnační sprej nebo lázeň. První způsob je sice jednodušší, ale druhý zajistí hlubší průnik impregnačního prostředku do všech švů, zákoutí a skulin bundy, kalhot nebo třeba spacáku. Některé prostředky se po aplikaci musejí aktivovat teplem buď v sušičce, nebo přežehlením, takže si pečlivě prostudujte návod.
Suché boty
Kromě oblečení je třeba naimpregnovat i další části výstroje, třeba trekové boty, a to nejlépe ještě před prvním nošením. Důvody jsou dva. Základní funkcí impregnace je zabránit pronikání vlhkosti do obuvi, což zajišťuje komfortní použití. Voda totiž nejenže nesvědčí nohám (po dlouhém pochodu v mokrých botách se kůže maceruje a bolestivě popraská), ale hlavně výrazně zhoršuje tepelněizolační vlastnosti bot. Od listopadu do března je suchá obuv naprostým základem úspěšných akcí v přírodě. Může vám zachránit zdraví, a v extrémních případech i život.
Druhou předností impregnace je ochrana svršku obuvi před pronikáním nečistot do struktury materiálu. Obuv se pak nejen lépe čistí, ale bude mít i delší životnosti. Impregnace na obuv má několik forem, které se liší jak chemickým složením, tak i způsobem nanášení. Zásadní rozdíl přitom spočívá v materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny. Jak správně pečovat o koženou obuv, jste se mohli dočíst v Outdooru 9/2016. Na boty ze syntetických materiálů si pořiďte běžný impregnační prostředek na látku.
A co peří?
Na občasnou obnovu impregnace je třeba myslet i u spacáků a bund s péřovou náplní. Na rozdíl od membránového „nepropro“ oblečení sice nejsou určeny do deště, ale protože je peří citlivé na vlhkost, impregnace ochrání jeho izolační vlastnosti. Správný okamžik poznáte podle toho, že když na tkaninu nalijete trochu vody, kapičky nestékají, ale tvoří vodní film, nebo se dokonce vsakují. Tenhle pokus udělejte předtím, než spacák nebo bundu vyperete. Některé prací prostředky v sobě už totiž obsahují impregnační složku, takže ušetříte jednu operaci. Další možností je po vyprání spacáku nebo bundy použít impregnační lázeň, případně po chemickém vyčištění impregnační sprej.