Jak dostat trekový batoh pod sedm kilo
Mluví-li se o batohu na dlouhý trek, většina lidí si představí pořádně těžký náklad. Chyba. Váhu je možné stlačit pod 7 kilogramů, díky čemuž budete schopní denně ujít dlouhé vzdálenosti.
Podívejte se na svoji outdoorovou výbavu trochu jinak: Zbavte se zažitých, nepodložených stereotypů, a naopak začněte s výbavou experimentovat. Ve finále snížíte její hmotnost třeba na polovinu, ideálně pod 7 kg na delší treky.
Proč vlastně hmotnost batohu řešit?
Možná jste někdy uvažovali o treku, který obnášel překonávání třeba i třísetkilometrových úseků bez možnosti zásobování. To je pro většinu lidí téměř neproveditelné, protože to pro ně znamená 10 až 15 dní cesty, a tím pádem 10 až 15 kg jídla v už tak hodně těžkém batohu. S 30 kg na zádech potom není možné ukrajovat potřebné denní kilometry – nestíháte, máte málo jídla, záda a kolena trpí a jste na cestě přímo do pekel.
Naproti tomu s batohem základní váhy jste schopni danou vzdálenost „přeběhnout“ v dobré náladě a pohodě za 6 až 9 dní. A s 15kilovým batohem včetně jídla a vody se jde jinak! Navíc po spoustě kilometrů s lehoučkým batohem máte večer v „kempu“ ještě dostatek sil vychutnat si západ slunce, šumění listí a pocit z neuvěřitelného dne.
Strach přidává na váze
„Vysoká váha batohu pramení ze strachu,“ tvrdí Lynne Whelden, nejuznávanější americký expert v trekingu nalehko (originální pojmenování je „lightweight backpacking“). Když se bojíte, že vám bude zima, nabalíte si víc oblečení. Když máte obavy, že budete hladovět, nabalíte si extra jídlo. Když se bojíte extrémních podmínek, nabalíte pro spaní těžký expediční stan…
Abyste tedy snížili váhu svého batohu pod 7 kg, musíte se zbavit těchto strachů. To se vám povede, pokud máte dostatek zkušeností a víte, jak si v různých situacích poradit. Pokud nepodceníte plánování a přípravu, máte tudíž i odpovídající výbavu.
Abyste se dostali se základní váhou batohu pod zmíněnou hranici (kompletně zabalený batoh bez oblečení, ve kterém momentálně půjdete, bez jídla a vody), tak se v podstatě nemusíte na cestách vzdát komfortu a ani vás to nebude moc stát. Samozřejmě je možné dostat se s váhou ještě níž, to si však žádá finanční investice a smíření s faktem, že s váhou bude klesat také komfort při nocování, vaření a v extrémních situacích.
Na poskládání takové výbavy neexistuje jednotný návod, je potřeba si všechno odzkoušet na vlastní kůži a vybudovat si na všechno vlastní postupy, ať už se jedná o systémy oblékání, spaní nebo vaření. Každému vyhovuje něco jiného a každý má úroveň komfortu, pocitu bezpečí a zábavy při ukrajování kilometrů někde jinde.
Dělejte si poznámky
A teď už se pustíme do práce. Je jasné, že ve chvíli, kdy se rozhodnete odlehčit svůj batoh, rozhodně nevezmete svoje dosavadní vybavení, nehodíte ho do popelnice a nezačnete znovu. Ani to není potřeba, pro začátek stačí svoji výbavu trochu vytřídit a při nákupu nových věcí už mít v hlavě určitou vizi k odlehčení. Postupně se tím doberete cíle a přitom se s přístupem „nalehko“ sžijete.
Základem je tedy přestat nosit zbytečné věci. Toho ale docílíte postupně. Po každé výpravě si zapište, kolik a jaké věci jste vůbec nepoužili, nebo které jste použili jen proto, že už je s sebou táhnete. Po pár výpravách už je jasné, že půlku věcí můžete klidně nechat doma. Dál se můžete zaměřit na univerzálnost vašeho oblečení a vybavení. Různé kombinace několika kousků výbavy vám pokryjí téměř všechny situace.
Těmito kroky sice můžete váhu batohu mírně „zkrotit“, pokud vás ale myšlenka 5- až 7kilového batohu nadchla, bude potřeba přistoupit i k výměně některých „dinosaurů“ ve výbavě.
Pro úplný začátek se podíváme na tzv. „velkou trojku“, tady je potenciál pro úsporu hmotnosti největší. Jde o tři nejdůležitější položky ve výbavě – stan, spacák a batoh. V tabulce se můžete přesvědčit, že já konkrétně jsem ušetřil téměř 5 kg! Podotýkám, že tuto sestavu mám odzkoušenou zhruba dvěma stovkami nocí na různých kontinentech.
- Stan (přístřešek) – zkuste vyměnit klasický dvouvrstvý stan za jednovrstvý, klidně bez podlážky, nebo jen za modifikovanou plachtu, tzv. „tarp“. Často k nim nemusíte nosit ani tyčky, protože se dají postavit na trekové hůlky, které dnes nosí skoro všichni. Tady se dá hravě ušetřit i přes 2 kila! O výhodách a vychytávkách jednovrstvých stanů a plachet si více povíme v příštím díle rubriky Ultralight.
- Spacák – nebojte se vyměnit syntetiku za peří. Ano, slyším ten argument: Když je peří mokré, tak nehřeje. Mám ve svém péřáku prospaných cca 200 nocí a tento problém jsem nemusel nikdy řešit, a to spím převážně pod širákem. Přechodem na peří můžete pohodlně ušetřit cca 1 kg celkové váhy batohu a máte zaručené komfortní spaní i v mrazivých nocích. Kromě hmotnosti ušetřené na spacáku tak ušetříte i na oblečení, které si jinak nosíte, „kdyby byla fakt zima“.
- Batoh – obal, ve kterém všechno naše vybavení poneseme. Jen výběrem správného batohu se dají ušetřit 2 kilogramy! Ale pozor, má to svá úskalí. Rozhodně se lépe nese lehká výbava v klasickém batohu, než klasická těžká výbava v ultralehkém batohu! Ultralehké batohy třeba používají místo zádové výztuhy poskládanou karimatku, nemají tuny zbytečných zipů, kapes a popruhů, protože tam stejně nemáte co dát, a některé nemají ani polstrované ramenní popruhy – jsou to jen duté tunely, do kterých nacpete jako polstrování rezervní oblečení, ručník atd. Přeneseně se dá říci, že 5 kg výbavy se vám dobře ponese klidně i v igelitce.
V Evropě jsme teprve v začátcích, zatímco například v USA má ultralehký treking mnohaletou tradici a desetitisíce přívrženců. Pokud tam na delší trek vyrazíte s batohem základní váhy přes 10 kilo, budete zaručeně za exoty. Nebojte se tedy experimentovat a zkoušet věci jinak, pohoda s lehkým batohem za to stojí!
V následujících dílech rubriky ULTRALIGHT si v rámci odlehčování výbavy postupně posvítíme na následující témata:
|
Souhlasím, že se dá jít jenom s nožem a cestou kamenem lovit veverky
Na delší treky můžu doporučit např vařič BioLite. Jeho výhoda je v palivu, které se dá (až na výjimky – tam kde nejsou stromy/dřevo) sebrat ze země… Akorát ta cena… Mam ho vyzkoušen všude možně a funguje luxusně
Já vařič vůbec nepoužívám. vezmu vnitřní díl ČSLA ešusu a dám ho k ohni/do ohně/nad oheň. Ušetřil jsem tím peníze a hmotnost za vařič.
S batohem se dá dostat pod 7 kilo v pohodě, když jdete ve dvou, tak dokonce pod 6 kilo – a to včetně vaření, stanu, karimatek, oblečení… u vaření napříkad stačí začít používat nádobí z titanu – hrneček, vařič, lžičku, spacák péřovej, karimatka Therm-a-Rest NeoAir XLite Regular – váží jen 340 g, oblečení ideálně z Merino vlny atd atd., neprofoukavé bundy od OMM. To vše se krásně vejde do batohu o váze 1 kila Cestování nalehko miluju. Kdo si neví rady, může zavítat na nalehko.com nebo pod7kilo.cz. Hodně lidí v ČR ultralight odmítá, ale nevidím důvod tahat se s těžkým batohem, když mě čeká třeba 800 kilometrů…
Tak můžou nastat kritické situace kdy se vařič hodí, nemluvě o místech kde může být problém rozdělat oheň ať už kvůli dřevu či zákonům.