Finty na letenky: Na druhý konec světa za hubičku
Pětadvacetiletý Američan Ben Schlappig bydlí skoro jen na letištích. Zálibě v levných letenkách naprosto propadl a v letadlech tráví tolik času, že je považuje za svůj domov. „Proč platit nájem, když mám postel v letadle?“ provokuje 36 000 návštěvníků svého blogu Onemileatatime.com. Stal se z něj profesionální cestovatel, který ke své práci přistupuje s nekonečnou trpělivostí. Čte každý dodatek v cenících leteckých společností. Díky tomu si vybere všechny výhody, které ve většině případů plní spíš funkci planého lákadla než vážně míněné nabídky.
Díky své pečlivosti a výhodným kombinacím nastřádaných mílí s bonusy na kreditních kartách krouží Schlappig kolem zeměkoule za zlomek běžné ceny. A navíc v luxusu, jaký zná většina jeho spolucestujících jen z reklam v letištních halách.
Kamarádi z letiště
Schlappig je sice extrémní případ, ale může vás inspirovat. Od chvíle, kdy před deseti lety (ve svých čtrnácti!) začal sbírat nalétané míle, podle vlastních slov neabsolvoval ani jeden mezinárodní let v ekonomické třídě. Ročně nalétá asi 400 000 mil (650 000 km) – tedy dost na to, aby šestnáctkrát obkroužil Zemi. Na palubě letadla tráví v průměru čtyři hodiny denně a každý týden absolvuje nejméně jeden mezinárodní let.
Když už se tento cestovatel ocitne na zemi, nocuje v luxusních hotelích. Nikde se ale nezdržuje déle než tři dny. „V letadlech Emirates se už cítím jako doma,“ řekl nám po telefonu z Los Angeles, odkud se zrovna chystal letět do Madridu. Na palubě letadel se už zná s personálem a lety si vybírá i podle toho, která parta zrovna obsluhuje.
Užijte si luxus
V letištních halách už má Schlappig přátele, které vídá asi jednou za týden. I přes dlouhou prodlevu s nimi často pokračuje v hovoru přesně v místě, kde debatu minulý týden skončili. Svůj život ve vzduchu dokumentuje na síti Instagram. Jeho profil tam zaplňují fotky až úchylně luxusních palubních koupelen, manželských lůžek v soukromých kabinách a jídel podávaných na stříbrném podnosu a s šampaňským. Závistivé čtenáře svého blogu Schlappig ujišťuje, že takový komfort je v možnostech každého cestujícího. Stačí jen pravidelně létat a podrobně si zjistit nabídky bank a leteckých společností.
Jak uplatnit míle
Podle Schlappiga hru s aerolinkami hraje pestrá škála cestujících od vysokoškoláků po důchodce. Všichni ti, kterým se to daří, mají společné dvě věci: 1. berou to jako koníčka a 2. trpělivě studují veškeré dodatky pod hlavním textem nabídek nebo v odkazech na webu. „Střádat míle a uplatnit je, to jsou dvě různé věci,“ varuje. „Aerolinky nechtějí lidi vozit po světě bezplatně. Chtějí zvyšovat své tržby tím, že zákazníky nadchnou pro vidinu bezplatných cest. Složitými kombinacemi podmínek, lhůt a schováváním informací dosahují toho, že zákazníkům jejich míle často propadají.“
Tři způsoby, jak vyzrát na dopravce
1. Leťte levně kamkoli
Někdy dává smysl vydat se i do míst, kam vlastně nechcete, pokud to vynese míle. Najděte si levnou letenku do libovolného vzdáleného města a leťte tam třeba jen na otočku. Touhle fintou někdy získáte mnohem víc mil, než kolik jste zaplatili.
2. Kupte míle ve slevě
American Airlines často prodávají míli za méně než 2 centy (do 5 Kč). Společnost Etihad zas ve svém A380 na zámořských letech z Londýna nabízí zdánlivě nedostupné privátní pokoje. „Od American si tedy kupte 40 000 mil za méně než 2 centy za jednu a použijte je pro let v prvotřídním apartmánu společnosti Etihad,“ radí Schlappig. Luxusní let z Londýna do Abú Dhabí takhle pořídíte jen za 20 000 Kč, zatímco běžná cena je 125 000 Kč.
3. Pořiďte si americkou kreditku
Smysl to má jen pro Evropany, kteří jsou jednou nohou za oceánem. Díky zákaznickým pobídkám ale mohou kombinací příhodných karet ušetřit za lety spoustu peněz. V obrovské konkurenci na americkém trhu se totiž banky předhánějí, která ke své kreditce nabídne lákavější výhody. „Nové majitele účtů vítají 50 000, ale i 75 000 mílemi – stačí pořídit si kreditní kartu a podle stanovených podmínek s ní platit,“ upřesňuje Schlappig.
Jen pozor, aby se na vás banka „nehojila“ třeba mastnými sankcemi za pozdě vyrovnané kontokorenty. Užívat si výhod více karet a nenarazit chce mimořádnou obezřetnost!