Databáze nouzáků: geniálně jednoduchý nápad

Blíží se déšť, nemáte stan a přemýšlíte, kam složit hlavu? Pak by vám rozhodně neměly uniknout tyhle stránky. pokryti Evropy

Pokud chodíte do přírody často, už se vám určitě také stalo, že jste museli nečekaně přespávat na nějakém nevlídném místě. Kdybyste tehdy s sebou měli smartphone s přístupem na web, mohli jste si ušetřit riziko náhlé změny počasí. Stačilo jen kliknout na Boudy.info, což je otevřená databáze chat, bud a bivaků.

Nejrůznějším více či méně bizarním „ad hoc“ přístřeškům typu krmelců, seníků, opuštěných domů nebo třeba verand lesnických srubů jsme kdysi v době trampingu říkali „nouzáky“ a pečlivě jsme si je kreslili do map. Teď je tu technologie a sdílený obsah generovaný přímo outdoorovou komunitou.

Jak to funguje? Když na svých vandrech, trecích a cestách kdekoli po světě objevíte místo, kde se dá zadarmo složit hlava, uložíte ho na tyhle stránky, kde si ho pak mohou snadno vyhledat ostatní vandráci, cyklisté, vodáci nebo VHT turisté v nouzi. Každý objekt se hledá logicky systémem „země, oblast, lokalita“, přičemž v každé oblasti vždy vidíte, kolik už je tam objektů. Anebo můžete hledat i v klasické přibližovací mapě světa s vloženými ikonami objektů.

Nizke Tatry

V databázi je aktuálně 32 zemí a 1 301 objektů, což ale samozřejmě není reprezentativní ani vyčerpávající výběr. Záleží jen na tom, kam (a jak moc) čeští outdooráci jezdí. V Česku najdete 370 objektů, na Slovensku 341, v Itálii 386, v Rakousku 62, v Rumunsku 33… Ve vzdálenější cizině vám Boudy.info poradí nouzový nocleh třeba v Nepálu, Egyptě nebo Kyrgyzstánu.

Systém rozlišuje tři typy objektů (bivaky, boudy a chaty různé úrovně komfortu), ale jsou v něm třeba i tábořiště, posedy nebo jeskyně. Prostě cokoli, kde se dá přespat. Nechybí fotka, GPS souřadnice, nejbližší zdroj vody, popis přístupové cesty nebo informace o tom, kolik se v „nouzáku“ vyspí lidí. A nechybí ani diskusní fórum. Samozřejmě to není legální ani stoprocentní – nikdo vám nezaručí, že vás uprostřed noci nevyžene nějaký příliš agilní lesník nebo policajt. Jenže takové riziko je právě součástí dobrodružství. I proto nespíme v hotelu.

Text: Ivan Brezina | Foto: Boudy.info