Čtyři novinky ze Sušice
1. Nové materiály
Vývoj jde dopředu hlavně v látkách, ze kterých se oblečení na ven šije. Výrobci proto stále objíždějí veletrhy a zjišťují, jak zákazníkům nabídnout ještě lepší nepromokavost, prodyšnost, hřejivost, hebkost a další parametry. V Sušici před lety vsadili na japonské neporézní membrány, kterých se dnes na rozdíl třeba od porézního Gore–texu (polytetrafluorethylen, FTPE) netýká ekologický problém s tzv. fluorokarbony. Pokud to trochu sledujete, možná víte, že tato látka poškozuje nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví. Oblečení z neporézních membrán na bázi polyuretanu ale můžete nosit s vědomím, že je ekologicky i zdravotně nezávadné. Žádné fluorokarbony totiž neobsahuje.
Příkladem kvalitativního skoku díky novému materiálu je bunda Master, horká novinka v sušické kolekci. Ultralehký model (jen 325 gramů) je ušit z třívrstvého BlocVentu Pro Superlight 3L s excelentními parametry prodyšnosti (48 000 g/m2/24hod). Tuhle skvělě sbalitelnou bundu v batohu ani neucítíte, což z ní dělá ideální zálohu pro případ náhlého zhoršení počasí. Master navíc využívá nové technologie laserového řezání a laminace (viz bod 2).
Další letošní novinkou je třeba bunda Drift, ušitá z tenkého nemembránového softshellu AirVent Shell . Materiál je vysoce větruodolný, ale zároveň i velmi prodyšný, což ocení příznivci vysoce aerobních sportů.
2. Nové technologie
V “pravěku” výroby outdoorového oblečení stačily výrobcům jen nůžky a šicí stroj. Později se díly zažaly vyřezávaly na řezačce. Zvládá mnoho vrstev látky na sobě, což urychluje práci. Díly se pak sešijí a u membránových materiálů se švy zespodu přelepují (zatavují) páskou, která brání průniku vody. To všechno je klasika, kterou v Sušici důvěrně znají řadu let. Ve snaze posouvat kvalitu je ale třeba jít stále dál. Technologické inovace se nedají zastavit.
První novinkou je vyřezávání dílů laserem. Funguje to zcela automaticky – tvar dílu je uložen v počítači, který po látce posunuje paprsek. Laserové řezání znamená nejen urychlení práce a zvýšení přesnosti, ale i výhody pro zákazníka. Vysoká teplota paprsku okraje látky zataví, takže je vyloučeno, že by se časem začaly třepit. Laser je navíc i přesnější a dokáte vyříznout tvary, se kterými by nůžky nebo řezačka mohly mít problém.
Druhou novinkou je náhrada šití laminací. Díly, které se dřív spojovaly nití, se k sobě dnes spečou s využitím speciálního lepidla. Nepředstavujte si žádnou tubu ani štěteček – lepidlo není tekutina, ale tenoučká průhledná fólie. Vyřízne se z ní potřebná plocha lepení, vloží se mezi obě vrstvy látky a pak se to všechno za vysoké teploty a tlaku speče dohromady.
Laminace (lepení) přináší hned několik výhod. Takhle vytvořený šev je pevnější, než šitý. Nemusí se přelepovat páskou, protože je vodotěsný už sám o sobě. Nejde jen o švy a kapsy, ale třeba i o plošku z jemného mikrofleece, kterou mají některé bundy za krkem, aby základní materiál nedřel a zvýšil se uživatelský komfort. Dřív by se mikrofleece musel prošít skrz, ale teď ho stačí zevnitř nalaminovat. Výsledek je přesnější a bunda je i lehčí (odpadají nitě i páska). A navíc to i skvěle vypadá.
Laserově řezané a laminované díly najdete namátkou třeba na bundách Protector 4.0, Radical 2.0 nebo na novém modelu Master.
3. Nové barvy a střihy
Stejně jako městské oblečení podléhá i outdoor módním vlnám. Je to zdánlivý protimluv, protože u oblečení na ven jde přece hlavně o funkčnost. Existuje tedy ideální bunda, která se už nedá vylepšit? „Prostor pro evoluci existuje pořád, a to i díky novým trendům,“ odpovídá dersignér High Pointu Mgr. art. Ján Jurčišin. “Třeba před deseti roky letěly volné střihy. Když to trochu přeženu, tehdy se nosily skoro stany, zatímco dnes převládají upnuté střihy. V posledních letech se navíc jednotlivé modely čím dál víc liší i podle toho, k čemu jsou určeny. Dřív se jedna bunda používala pro řadu outdoorových aktivit, ale dnes má každá své specifické detaily. Dochází tak ke změnám střihu, které navíc velice podstatně ovlivňuje i vývoj nových materiálů.“
A taky ke změnám barevnosti, dodejme. Před pár lety se nosily jednobarevné nebo maximálně dvoubarevné modely, ale dnes je trendem vizuální oživení. Nová kolekce High Pointu se proto odlišuje odstíny, kombinacemi a barevnými detaily,díky kterým vás venku nikdo nepřehlédne.
Živější a veselejší trend začíná třeba už u mikiny Woolcan 2.0 z materiálu Technowool, která je nově opatřena barevnými šňůrkami. Pokračuje třeba hybridní bundou Flow 2.0, které je v dámské verzi nově i v kontrastní kombinaci modro černá s fialovými detaily. A končí třeba efektním dvoubarevným zipem na dámské bundě Explosion 4.0.
Nových efektních barev se ale dočkala i pánská kolekce, namátkou třeba softshellová bunda Gale 2.0 nebo fleece bunda Elektron 4.0. U praktické bundy Barier zateplené syntetickým rounem Climasgield Apex se objevily efektní kontrastní zipy.
4. Redesigny starších modelů
Některé kousky ze Sušice jsou po více než čtvrtstoletí vývoje už tak dotaženy, že na nich skoro není co vylepšovat. Tyhle “staré” bundy tedy nejsou staré ve smyslu ”překonané”. Zákazníci na ně jsou zvyklí a třeba po deseti nebo i více letech spokojenosti se svou první bundou (která jim mezitím dosloužila) by si je rádi koupili zase. Logika trhu je ale někdy podivná – vše musí být “novinka”. Řešenim tohoto marketingového paradoxu jsou redesigny. Léty prověřený model se objeví znovu s nějakým drobným technickým vylepšením nebo z nového materiálu.
Příkladem je bunda Mania (aktuálně 5.0), léty prověřená nejen stovkami běžných zákazníků, ale i mnoha organizacemi. Klasicky prodloužený střih se spoustou kapes a stažením v pase byl zachován, ale nově je bunda ze špičkového japonského membránového materiálu BlocVent od firmy Toyota. A nebo Magic Rock 4.0, původně technická fleece bunda, která se nově šije z hřejivého materiálu s větruodolnou membránou NoWind od italské firmy Pontetorto. Oproti svému dávnému předchůdci tedy neprofoukne.
Více: www.highpoint.cz