Boty Montura Yaru GTX: “Dej si na mne pozor!”

Hledáte univerzální sportovní boty, ovšem se specializací na technické trasy a ferraty? Pak by tohle mohla být vaše volba. DSC_0883

Boty Yaru na první pohled zaujmou barevnou kombinací černé a žluté. V přírodě je to výstražné zbarvení, kterým jedovatí živočichové svému okolí sdělují: “Dej si na mne pozor!” (v Česku to platí třeba pro vosu nebo mloka skvrnitého). U bot je to hlavně designový prvek, ale jistá spojitost tu přece jen je. Model Yaru byl podle výrobce navržen pro horské záchranné týmy a horské průvodce – tedy pro uživatele, kteří “vybočují z davu”.

DSC_0800

Kolem dokola

Že jde o boty do náročného terénu naznačuje už gumová obsádka, vedená kolem dokola podél celého nártu. Pata je zpevněna 3D strukturovaným materiálem. Na svršku boty, který je vyroben z voděodolné semišové kůže kombinováné se syntetickým materiálem, si všimneme různě silných zón, což zlepšuje mechanické a torzní vlastnosti boty. Výrobce ho označuje jako “adaptivní Multi Link systém” a uvádí, že by měl chránit nohu před nárazy, zaručovat vysoký stupeň tlumení nárazů a zvyšovat celkový komfort boty.

DSC_0771

Při běžném nošení se těžko zkoumá rozdíl oproti obyčejné nízké trekovce, protože “celkový komfort” bude vždy nutně subjektivní. Shrňme ale, že Yaru je velmi pohodlná bota. Nikde netlačí a noha v ní nebolí ani po celodenní ostré chůzi. Přispívá k tomu i mezipodešev s EVA pěnou pro tlumení nárazů.

Promyšlená asymetrie

Šněrování je svedeno až do špičky a v polovině je fixační spona. “Dvojitý rychloupínací systém šněrování pochází z řady Mountain Super Vertigo GTX,” uvádí k tomu výrobce. Podstatnější ale je, že tím vznikají dvě zóny, ve kterých si můžete zvolit různou úroveň utažení tkaniček. Zvyšuje to varianty fixace nohy v botě, což umožňuje třeba ulevit ortopedicky problémovým partiím nebo zajistit lepší citlivost chodidla v extrémnějším terénu.

DSC_0754

Bota je vybavena membránou Gore-Tex Extended Comfort, což je technologie určená pro mírné a teplejší podmínky – tedy právě pro nadcházející léto. “Je skvělá pro intenzivnější aktivity a každodenní nošení,” můžete se dočíst. ”Hodí se pro použití venku i vevnitř, pro časté změny prostředí, stání i chůzi, práci i volný čas.” Tomu odpovídá i konstrukce boty, zabraňující průniku vody co možná nejvýše. Klasický jazyk tu nenajdete – nahrazuje ho asymetrická chlopeň, která se rozevírá jen k jedné straně. Tkanička ji stiskne shora, takže se případná vlhkost do boty dostane jen kolem horního okraje.

DSC_0791

Všechny terény, všechny podmínky

Výrobce botu předurčuje hlavně pro technické trasy a ferraty. Zřejmě i proto je vybavena speciální podrážkou Megagrip od proslulé italské firmy Vibram. Tato podrážka je určena nejen pro trekking, hiking a backpacking, ale i pro multisportovní aktivity (třeba canyoning, horské kolo nebo skateboard). Zjednodušeně řečeno tedy pro všechny terény a všechny podmínky. U boty Yaru je Megagrip na patě doplněn speciální zónou pro maximální přilnavost při lezení.

Výsledkem je podle mého názoru velmi povedená univerzální lehká sportovní bota. Nehodí se snad jen pro běh, na ktarý je zbytečně tuhá. Speciální vlastnosti a výbava jsou v Yaru “schovány” tak, že sice neruší, ale pro zájemce o lezení jsou vždy po ruce.

EXPERT

Proč volit nízké trekové boty?

Vyznavač ultralight trekkingu Petr Kosek (www.nalehko.com) radí: “Nejčastějším protiargumentem bývá starost o kotníky. Do těžkého a náročného terénu je přece nezbytné mít pevné a vysoké boty, jinak se se zdravými kotníky můžete rozloučit… Ale není to trochu hloupost? Pevná a zdravá chodidla i kotníky jsou základem, ale toho přece nedosáhneme sevřením nohy do pevné boty. Měli jste někdy nohu v sádře? Jak vypadala a jak jste se cítili, když vám tu sádru sundali? Lepší volbou je tedy dát chodidlu možnost se v botě správně pohybovat a fungovat. Pokud nevyrážíte do sněhu, nebo nepotřebujete mačky, zkuste nechat vysoké pohorky doma.”