7 super vychytávek do výbavy na kolo

Co na začátku cyklosezony nepřehlédnout? Čím si doplnit kolo a co na sebe navléknout? O rady jsme požádali Petra Slavíka, stálého spolupracovníka Outdooru a duchovního otce webu Trail-busters.czP1880482

Vypadá to, že v roce 2016 cyklistický svět žádná velká bitva nečeká. Místo mezikontinentálního převratu, jakým byl v předchozích letech boj o nové rozměry kol, budeme sledovat spíše jen snahy o dobře zaplacenou evoluci.

Mezi hlavní světové trendy horských kol tak letos patří rozmach jednopřevodníků doprovázený dalším přidáváním pastorků dozadu. Jedenáctikolečko je mrtvé, ať žije dvanáctka! Cenová (ne)dostupnost ale tento technický pokrok zatím vyhrazuje spíš jen nejmovitějším cyklistům.

Ne sice úplně novým, ale přesto stále aktuálním tématem jsou elektrokola. U našich západních sousedů se sice už léta těší strmému růstu popularity, ale u nás jejich masovějšímu prosazení stále brání vyšší cena. Výrobci se ovšem snaží a českých cyklistů, kteří vyzkoušeli opojnou chuť motorové pomoci, utěšeně přibývá.

Nevyvíjí se ale jen technika. Postupnou proměnou v Česku prochází i samotný způsob provozování terénní cyklistiky. Zatímco symbolem předchozích let byly maratonské závody, nadcházející léta budeme nejspíše označovat za „dobu trailovou“. Výrazně totiž stoupá popularita lokalit se stezkami vybudovanými speciálně pro bikery – chcete-li traily nebo singletracky. Singltrek pod Smrkem a Rychlebské stezky patří mezi nejatraktivnější turistická lákadla ve svých krajích a na jejich úspěch chce navázat mnoho následovníků. Nové stezky rostou za Brnem, u Trutnova a na řadě dalších míst.

Kvůli novým technickým serepetičkám ale někdy zapomínáme na vůbec nejdůležitější vymoženost, která hýbe nejen světem. Cestování a poznávání nových krajů nebylo ještě tak snadné a dostupné – a to i na kole. Od plánování přes rychlost dopravy až po otevřenost hranic. Takže to nepropásněte a místo čekání na další postradatelnou inovaci raději vyrazte za dalším nezapomenutelným cyklodobrodružstvím!

1. ROCK MACHINE BLIZZARD 90-27

Tohle kolo je klasickým zástupcem stále populárnější kategorie all‑mountain. 140 mm předního a zadního zdvihu ho předurčuje pro trailové dovádění i náročné horské výpravy. Oceňuju zajímavou kombinaci vlastností: bytelnost, dobrý komponentový mix, výborně fungující systém zadního odpružení a velmi dobře nastavenou cenu. Blizzard díky tomu patří mezi nejzajímavější nabídky na českém trhu.
Více: Rockmachine.us

2016-blizz90-27-b-angle

2. CAMELBAK PURSUIT 24LR

Batoh je základem každého dobrodružství. Čtyřiadvacetilitrový Pursuit je vhodný na celodenní vyjížďku i vícedenní výpravu, a to na kole i pěšky. Prostě univerzál k pohledání. Oblíbil jsem si ho pro jeho perfektní zádový systém, netradiční bederní uložení vodního rezervoáru a hlavně výborné zpracování a promyšlené provedení. S lepším cyklobatohem jsem ještě nejezdil.
Více: Camelbak.com

62426

3. GIRO HEX

Nadčasová a zároveň vlastnostmi jedna z nejvyváženějších helem na trhu. Ačkoliv se prodává už pěknou řádku let, stále se řadí mezi nejoblíbenější kousky. Zaslouženě! Je lehká, bytelná, dobře větrá, má spolehlivý upínací mechanismus a sedne různým tvarům hlav. Navíc se nabízí za dobrou cenu v celé paletě zajímavých barev. Doma mám pár dražších helem, ale Hex stále patří mezi mé nejoblíbenější.
Více: Giro.com

Giro-Hex-Helm-matte-flame-white-titanium-M-bc2ffa764137721a08eb79c23b723db2

4. SAMSUNG GALAXY S6 EDGE + APLIKACE LOCUS MAP

Podle mě vůbec nejzásadnější inovace posledních let, která změnila bikování jako nic jiného. Stačí mi chytrý telefon s GPS, aplikace Locus Map, zdarma dostupná vektorová mapa jakéhokoliv koutu zeměkoule a naráz jsem všude doma. Geniálně jednoduché! Samsung Galaxy volím pro jeho výkon, překvapivou odolnost (což se na kole zvlášť hodí) a také špičkový fotoaparát, který je vždy po ruce.
Více: Locusmap.eu

samsung_galaxy_s6_edge_green_sikmo_a

5. FIZIK GOBI

Sedlo je část kola, se kterou jste v nejintenzivnějším kontaktu. Pokud se chcete cyklistice věnovat trochu víc, určitě by mělo být jednou z prvních položek, do kterých se vyplatí investovat. Osobně už několik let přehazuju z kola na kolo italské sedlo Fizik Gobi. Najít si „svoje“ sedlo ale není jednoduché – zadek máme každý tvarovaný jinak. Větší značky už dnes naštěstí nabízejí možnost otestování před nákupem.
Více: Fizik.it

Fizik-Gobi-M5-Sattel-black-black-grey-universal-c9ee021ccf7740978badac4cec750843

6. OBLEČENÍ ATEX

Jednoduchým základem cyklistického šatníku je dres, kraťasy a větrovka. Jak si ale v nekonečné nabídce vybrat? Už léta spoléhám na brněnskou firmu Atex, která se specializuje na malosériovou výrobu a šije výhradně v Česku. Díky tomu můžu oblékat nejen vlastní design, ale hlavně si na oblečení navrhnout každý detail přesně podle vlastních potřeb.
Více: Atexsport.cz

ATEX2

7. SILIKONOVÉ GRIPY

Nenápadná, ale o to příjemnější revoluce. Před pár lety přišla značka ESI s vynálezem silikonových gripů, díky kterému je nyní úchop řídítek výrazně pohodlnější. Dnes má sice tento typ v nabídce už každá druhá firma, přesto originál od ESI je stále nejoblíbenější. Kdybych se rozmýšlel, co na kole vylepšit za čtyři stovky, investuju právě do nich.
Více: Esigrips.com

ESI-FIT-XC-Silikon-Lenkergriffe-aqua-130-mm-fa3de97b19e22f947ddc59b1887b17fb