Přijďte objevit naprosto novou oblast v horách severní Albánie!

Milujete hory? Máta rádi výzvy? Rádi poznáváte místa, která jen tak někdo nevidí? Chcete poznat poslední exotiku v Evropě, prostředí, kam se běžný turista nedostane, protože o něm neví?

9_-_zautek_vesnice_ce


Albánské hory jsou jedním z posledních území míst v Evropě, které je téměř turisty nepoznané. Přestože nabízejí nespočet úžasných míst, zůstávají mnoha turistům skryty, a to z prostého důvodu, nikdo kromě místních neví, jak se v nich vyznat! V Albánii není téměř žádné turistické značení. Albánská výzva si dala za cíl otevřít světu další kus albánských hor a ukázat krásu jejich horských vesnic.

Jak to celé začalo

V posledních pár letech jsme během letních prázdnin třikrát navštívili Albánii. Vždy jsme byli v horách na severu a cíleně vyhledávali místa, o kterých nenajdete na turistických serverech ani zmínku. Při poslední výpravě jsme našli dvě vesnice zcela odříznuté od okolního světa. Nedá se do nich dostat jinak než pěšky nebo na oslovi a turisté tu snad nikdy ani nebyli.

Pokud znáte trasu, cesta do bližší vesnice vám zabere kolem 9 hodin chůze přes hory. Protože ale do vesnice není žádná trasa vyznačená a použitelná mapa oblasti neexistuje, tak nám při první návštěvě cesta trvala neuvěřitelných 3,5 dní.

I přes náročnost cesty nás vesnice Curraj Eperm a Qerec nadchly stejně jako celá oblast. Shodli jsme se, že je velká škoda, že možnost vidět tyto téměř vylidněné, ale v minulosti velké horské vesnice a tak nedotčenou horskou přírodu nemá víc lidí.

Proto na podzim roku 2014 vznikl Spolek pro povznesení údolí Curaj Eperm. Naším cílem je propojit dvě již existující a turisty vyhledávaná údolí Theth a Valbona se třetím údolím, v jehož centru je unikátní horská vesnice Curraj Eperm. A udělat z vesnice Curraj Eperm znova místo plné života.

Curraj Eperm

Vesnice je odříznuta od světa dvoutisícovými vrcholy. Neschůdnější cesta do ní je od Komanské přehrady, po které se nejprve musíte 4 hodiny plavit na lodi, a pak absolvovat cestu přes hory, kde je převýšení 600 m. Historie vesnice sahá 300 let zpět, kdy se do ní nastěhovaly první dvě velké rodiny. Postupně se začala rozšiřovat a v 90. letech minulého století měla přes tisíc obyvatel, školu i kostel. S rozvojem průmyslu v Albánii se postupně začali lidé vystěhovávat. Vinou toho došlo k destrukci hydroelektrárny, která by dokázala zásobovat proudem i několik tisíc Albánců a pádu všech tří mostů ve vesnici, došlo k opuštění téměř všech domů.

Vesnice se nachází v naprosto unikátním, civilizací nedotčeném prostředí. Plánujeme vesnici otevřít znova světu, ale nebojíme se, že by se z ní stal druhý Banát anebo ji zničil masivní turistický ruch. Vesnice je v natolik nedostupném terénu, že do ní nikdy žádná jiná dopravní cesta než ta pěší nepovede. Okolní svahy jsou tak prudké, že cestu není kde postavit. Je to místo jen pro skutečné milovníky krásné přírody. Naším cílem je vesnici propagovat a vytvořit v ní základní zázemí pro návštěvníky.

Co plánujeme

Vyznačit více jak 100 km nových turistických stezek. Nejnižší místo na trase je ve 110 m a nejvyšší ve 2060 m (průsmyk do Valbony). Také plánujeme vyznačit první kaňoningovou stezku na Balkáně! A pokud získáme dost peněz, tak plánujeme vyznačit i ferratu.

červená značka Theth (od silnice) − Curraj Eperm – Lekbibaj (do přístavu)

modrá značka Theth průsmyk − Qerec − Curraj Eperm − Vrane − Vuksanaj − Salca

zelené značky − Qerec − údolí Valbona; Lekbibaj − Řitní soutěska

kaňoningové stezky na řece Shale a řece Curraje

via ferrata kaňonem Řitní soutěska

žluté značky – propojky

Ve vesnici opravíme kostel, protože vesnice si díky své izolovanosti zachovala křesťanskou víru i přes islamizaci celé Albánie. Důležité je také znova propojit obě části vesnice, které jsou teď odříznuty vinou spadlého mostu. Ten nahradíme lanovým mostem.

Při naší diplomatické cestě letos v květnu jsme se v Tiraně potkali s Češkou dlouhodobě žijící v Albánii. Hanka se aktivně zajímá o dění v Albánii a především o odříznuté vesničky v horách na severu. Na základě tohoto setkání vznikl ještě dílčí projekt na výstavbu mostu v sousedním údolí Theth.

Druhý most povede k jedněm z nejnavštěvovanějších vodopádů v Albánii – vodopádům Grunas.

V současnosti máme 100 dobrovolníku, kteří pojedou v průběhu srpna do Albánie realizovat tyto projekty. Ve vesnici pořádáme 29. 8. festival pro veřejnost, na který se může kdokoli přijít podívat, více informací na webu. Samozřejmě do oblasti může zavítat každý i kterýkoli jiný den v létě, ale nemůžeme zaručit, že vše již bude připraveno.

Více se o našem projektu dozvíte na našem webu Albanianchallenge.cz.

Velká část projektu je financována z našich vlastních peněz nebo od peněz od sponzorů. Rozhodli jsme se nebrat žádné státní ani evropské dotace nebo granty, abychom si zachovali svou nezávislost a důvěryhodnost před českou i albánskou veřejností.

Erika Lorencová
18. 6. 2015

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 1 = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>