Nejvyšší vrchol světa – Mt. Everest
Tohle místo je nejvyšším bodem na Zemi. Opravdu je to ale důvod, abychom tam lezli?
Až do roku 1856 význam Mt. Everestu nikdo neznal a hora neměla dokonce ani jméno. Na mapách bývala označována nudným číselným pořadím „Peak XV“. Rakouský horolezec a cestovatel Herbert Tichy v knize „Lidé, hory, světadíly“ (česky 1974) vysvětluje: „Vrcholky Himálaje jsou zaměřovány z velké vzdálenosti a jejich výška se pak vypočítává trigonometricky. Jedinečné postavení Mt. Everestu jakožto krále hor nebylo tedy objeveno smělou výpravou, nýbrž vypočítáno na psacím stole v některé horské indické kanceláři. Vypráví se, že úředník skloněný nad kolonkami cifer najednou vyskočil a zvolal: ‚Objevil jsem nejvyšší horu světa!‘ Přitom by musel týdny cestovat, aby tuto nejvyšší horu spatřil aspoň z dálky. Krásně znějící jméno Everest nepochází ostatně z tibetštiny nebo z některého indického jazyka, nýbrž od tehdejšího vedoucího indického zeměměřičského úřadu sira Georga Everesta. Tibeťané sami říkají nejvyššímu vrcholku světa Čomolungma, což znamená ‚Bohyně – matka Země‘…“
Nejvyšší vrchol světa se tedy nejmenuje po žádném výjimečném horolezci, objeviteli nebo význačném panovníkovi, ale po jakémsi nudném britském ouřadovi. Everest je výjimečný jen svou výškou – ničím jiným. V Himálaji i v ostatních světových pohořích jsou tisíce vizuálně mnohem přitažlivějších, a pokud jde o výstup, technicky zajímavějších vrcholů. Některé nejspíš nebudou zlezeny nikdy. Pokusy o jejich zdolání nepřicházejí v úvahu proto, že je domorodci považují za posvátná sídla bohů. To je třeba případ bhútánské hory Gangkhar Puensum (7 570 m) nebo tibetského Kailásu (6 638 m).
Everest byl zlezen už před šedesáti lety. Podle Himalayandatabase.com na jeho vrchol jen loni vystoupilo 658 lezců. Od května 1953 tam stanulo celkem 6 871 lidí, z toho 2 739 opakovaně. Prostě Václavák. Každý jen trochu přemýšlivý člověk si nutně řekne: „Fajn, ale proč bych se tam tedy měl vlastně škrábat já? První už stejně nebudu, takže svému okolí tím nic nedokážu. A sám sobě tím taky nic nedokážu, protože Everest je dnes už čistě komerční vrchol. Zaplatit si šerpy, kteří mě připojí na kyslík, navážou na lano a ‚vytáhnou‘ na tisíckrát zlezený kopec jako osla? Nesmysl! Everest je už jen prázdný mýtus, snobský důkaz výjimečnosti. Skutečné vrcholy si všichni nosíme sami v sobě a nejvyšší hora mezi ně už dávno nepatří…“
Napsat komentář