Mrazivý závod 24 hodin na Lysé hoře nedokončilo kolem 100 účastníků

Letos kvůli mrazům ještě extrémnější závod vyhráli Jan Zemaník, Linda Beniačová a ve dvojicích Adam Ondruch a Oldřich Kokošek.

Letošní 3. ročník extrémního závodu „Adidas 24 hodin na Lysé hoře“ byl pro závodníky opravdu extrémní. Teploty na vrcholu Lysé hory se pohybovaly okolo -19 st. C, navíc foukal nárazový vítr, který snížil pocitovou teplotu až na -60 st. C. Závodu se zúčastnilo 836 z celkem 887 přihlášených závodníků. 30 lidí bylo ošetřeno s omrzlinami, 100 závodníků závod vzdalo.

Ředitel závodu Libor Uher a náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica byli nuceni přijmout v průběhu závodu mimořádné opatření. „Dohodli jsme se společně na vyhlášení stavu nouze. Vyhlásili jsme nutnost mít v batohu jednu vrstvu suchého oblečení nejen ve vlastním zájmu, ale hlavně pro případ pomoci druhému závodníkovi. Cílem bylo jediné, v případě, že někomu dojdou síly, projde kolem něj během pár minut několik závodníků, kteří mu poskytnout své suché oblečení z batohu a umožní mu tak přečkat relativně v teple dobu do příjezdu záchranářů. Byl jsem ale šokovaný z reakcí některých závodníků na předních pozicích, kteří toto opatření brali jako šikanu,“ dodal Libor Uher.

Vítězná dvojice Ondruch/Kokošek absolvovala 15 výstupů, vítěz mezi muži Jan Zemaník 13 (absolvoval stejně výstupů, jako loni, ale o 4 minuty rychleji) a vítězná žena Linda Beniačová 10. Vzhledem k tomu, že závod byl zároveň i MČR v zimním horském maratonu, je třeba dodat, že mistryní ČR se stala Klára Rampírová, loňská vítězka, zvládla také 10 okruhů, ale byla o hodinu pomalejší než vítězná Slovenka Beniačová.

Závodníci za 24 hodin absolvovali dohromady 4 247 výstupů na Lysou horu a nastoupali 3 227 720 výškových metrů. Celkem bylo dekorováno 120 závodníků. Nejstarším závodníkem byl 70 letý Miroslav Pavelek, který zvládl 4 výstupy. Nejrychlejší kolo zvládl tým Nezaprší a nezaprší z Rychnova nad Kněžnou, a to za 1:15:46 hodin.

Podrobné výsledky a další informace naleznete na www.lh24.cz

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = 13

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>