Mount Everest po ničivé lavině opouští šerpové, ukončili sezonu

Po páteční sesunu laviny, která zabila 13 šerpů a další tři se pohřešují, se jejich kolegové rozhodli ukončit letošní sezonu a postupně se stahují ze všech kempů.

Šerpové se rozhodli sezonu ukončit z úcty ke svým kolegům, kteří zemřeli pod lavinou, a to po společné schůzce. Agentuře AFP jejich názor tlumočil Tulsi Gurung, jehož bratr je jednou z obětí tragédie. „Měli jsme dnes odpoledne dlouhou schůzku a rozhodli jsme se, že již letos nepolezeme na vrchol s ohledem na naše (zemřelé) bratry. Rozhodnutí šerpů je jednomyslné. Někteří průvodci již z tábora odešli a další tu zůstanou ještě asi týden, aby vše sbalili. Poté tábor opustí také.“

Podle agenturních zpráv není ale zcela jasné, jestli se šerpové rozhodli ukončit jen tzv. hlavní sezonu, která probíhá v dubnu a v květnu, nebo jestli jejich rozhodnutí je platné pro celý zbytek roku 2014, tedy i pro vedlejší sezonu, která připadá na září a říjen.

Páteční lavina smetla 19 šerpů, kteří chystali pod druhým výškovým táborem trasu pro horolezce. 13 z nich zemřelo, 3 byli převezeni ve vážném stavu do nemocnice a 3 se stále pohřešují.

Nepálská vláda hned po neštěstí slíbila, že pozůstalým vyplatí v přepočtu 13 tisíc korun. Na společné schůzce se šerpy se je vládní představitelé snažili přemluvit, aby nestávkovali a sezonu neukončovali. Své jasné požadavky nadnesli i průvodci: zvýšení pojistného, vyšší finanční podporu pro rodiny obětí a nové podmínky pro jejich práva. Nejsou ovšem zřejmé jasné výsledky jednání. Jediné, na čem zatím panuje shoda na obou stranách, je výstavba památníku v hlavním městě Káthmándú pro oběti laviny.

Na ukončení sezony nelibě reagují mnozí horolezci v čekající na začátek výstupu v základním táboře. Většina z nich bez pomoci šerpů není schopná vrcholu hory dosáhnout. Za možnost výstupu často zaplatili nemalé peníze.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 4 = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>