Jan Kopka opět pojede nejdrsnější závod planety Iditarod Trail Invitational
Závod Iditarod Trail Invitational se jede 1 800 km přes pustou Aljašku v třeskutých mrazech −40 až −50 °C se blíží. V závodě je každý i několik týdnů sám bez jakékoli podpory a spojení s kýmkoli jiným. Letos se startuje 23. února.
Jan Kopka je vítězem Iditarod Trail Invitational z roku 2007. Přípravu na ročník 2014 začal už na podzim loňského roku. „Trénink začal v říjnu horskou turistikou a od konce října najížděním objemových kilometrů na kole občas kombinované s posilovnou. Vše probíhá velice dobře a to i díky podpoře partnerů. Vzhledem k absenci sněhu se dá opravdu najíždět kilometry. To jediné, co mi ale nepřeje, je výrazně teplé počasí. Paradoxně nejzimnější počasí bylo v listopadu, pak už jen teplo. Potřeboval bych si ale naopak přivykat na mrazy. Přechod na Aljašku bude šok,“ zhodnotil přípravu ještě začátkem ledna.
Ta se ale právě v dalším průběhu ledna zkomplikovala. „Z prvního campu na sněžných kolech, které pravidelně organizuji, jsem si přivezl docela těžký infekční zánět průdušek. Campy jsou vždycky problém, přijíždí sem lidi, kteří jsou občas napůl nebo někdy i úplně nemocní. Je pak jednoduchý od nich za tu dobu něco chytit, zvlášť, když jste v těžkým tréninku a organismus bývá vysílený. I teploty nad nulou nahrávali nemocem. Nasadili mi antibiotika, pak druhý, třetí už se báli, dobrý to ale stále nebylo,“ dodal.
Trénovat po nemoci musel začít opatrně, navyknout si ale na mrazivé klimatické podmínky, které jej čekají na Aljašce, si ale letos v ČR moc nemohl. Začátkem února nějaké tréninky v zimních podmínkách přest mohl absolvovat, za krátko se ale opět oteplilo. „Jedinou studenou vlnu, která zasáhla tuto zimu Českou republiku jsem nebyl schopen využít, neboť jsem se potýkal se zánětem průdušek. Na aklimatizaci na skutečné aljašské mrazy budu mít tedy asi jen týden před samotným startem. Bude to opravdu velice krátká doba. Vím to z mých předchozích účastí a to u nás tenkrát probíhaly poměrně mrazivé zimy. Letos se moje tělo vůbec neposunulo pod nulu. Nedá se nic dělat, musím přijmout to, co je. Ten, kdo poroučí, je stále příroda. A to je vlastně nakonec dobře.“
A s jakými cíli na extrémní závod odjede? „Na Iditarodu má většinou každý jeden cíl, a to přežít a dostat se tam odtud zase ve zdraví zpět. Být moc soustředěný na výsledek může zde mít fatální následky. Iditarod vlastně vůbec není o závodě, na to přijde každý brzo po startu. Iditarod je o čisté divoké nespoutané přírodě, o čistých nezkažených lidech, co tam někde žijí, o zážitcích, o ohromném dobrodružství, o obrovské svobodě a také o útěku z chapadel civilizace a stresového konzumního života, je to i o splynutí s přírodou. Je to čistý outdoor, přežití v drsných podmínkách. Tak vnímám Iditarod já. To, že je to závod, je důležité pro tu motivaci Iditarod vůbec dokončit a dostat se na druhou stranu Aljašky. Jste tam často na dně fyzicky i psychicky, máte strach o život a i s touhle motivací to dá málokdo, bez ní by to bylo téměř nemožné. Každý rok dokončí tak 0 až 6 lidí z 50,“ shrnuje Jan Kopka.
Problémy s teplejším počasím podle posledních zpráv na webu Jana Kopky trápí i samotné pořadatele na Aljašce a hrozí kvůli tomu i změna trasy závodu. „V některých oblastech chybí sníh a tím pádem není cesta. Vzhledem k problémům s trasou se uvažuje o přesunutí startu asi o 500 km více na sever k Fairbanks. Opět to v historii závodu nastalo pouze jednou a to při mém prvním startu v roce 2003,“ reportuje na svém webu Kopka. O trase závodu se ale rozhodne až týden před startem, který bude 23. února.
Všechny zajímavosti můžete sledovat na webu www.jankopka.cz/alaska-2014
Napsat komentář