Jak promlouvají íránští filmaři k divákům aneb festival íránských filmů

Prostřednictvím filmového plátna se festivaloví návštěvníci vydají za klíčovými událostmi íránské historie, stanou se svědky osobních dramat i rodinných setkání, nahlédnou do každodenních životů běžných Íránců, ale okusí i drsnou realitu chudých v Teheránu či nástrahy života v horách. Od středy 8. ledna až do neděle 12. ledna se v kinech Světozor a Bio Oko.

Soutěžní sekce představí divákům celkem sedm celovečerních snímků. „Je těžké srovnávat jednotlivé tituly, ale pokud bych měl za sebe jeden vyzdvihnout, byl by to pravděpodobně Parvíz. Je to film výjimečný svým unikátním přístupem k filmovému jazyku, kde se známý hloubavý přístup íránské kinematografie setkává s uměleckým minimalismem evropského filmu,“ nabízí svůj tip Kaveh Daneshmand.

Pozornosti diváků by neměl uniknout ani snímek jednoho z představitelů nové generace íránské kinematografie Bahrama Tavakkoliho. Jeho film Beze mne vyobrazuje zdánlivě nekonečný boj chudé rodiny žijící v drsné teheránské čtvrti. Naopak do života teheránské zlaté mládeže zavede diváky snímek Večírek u Kamiho. Manželství pana Mahmoudího ukazuje střet tradiční hodnoty vyznávající staré generace s pokrokovým mládím a kolem života tradiční íránské rodiny se točí děj dalšího ze soutěžních snímků Kostka cukru. O přízeň publika a poroty se utká také režisérský debut Zasněžené sosny Paymana Moaadiho či drama Není úniku. Režisér zmíněného snímku je jedním z nejkontroverznějších filmových tvůrců posledních 20 let. Je oceňován zejména za svůj citlivý přístup k tématu a výjimečnou kvalitu filmů. Na nejstarším a největším íránském filmovém festivalu získal ocenění za režii a za nejlepší snímek. Cenu si odnesla i představitelka hlavní role Pegah Ahangarani, kterou rovněž provází pověst kontroverzní herečky. Mimo jiné se angažovala i v rámci íránských nepokojů v roce 2009.

Íránskou dokumentární tvorbu bude reprezentovat šestice snímků. „Diváci by si rozhodně neměli nechat ujít film s trochu netradičním jménem Jmenuji se Negahdar Jamali a točím westerny. Tento dokument je šokující, trpký a zároveň extrémně zábavný důkaz toho, že pokud milujete filmy, budete je dělat bez ohledu na překážky, kterým musíte čelit,“ popisuje Kaveh Daneshmand. Vedle toho nabídne program i dva dokumenty zaměřující se na události masakru v Teheránu v roce 1978: Krvavý pátek a Bahmanovy revoluční vzpomínky.

Těžký život v horách a způsob života horalů vykresluje Melodie kamenů. Naopak do města, do prostředí chlapeckého diagnostického ústavu diváky zavede publikum dokument Poslední zimní dny. Sekce krátkých filmů představí v pátek v Bio Oko a následující den pak v kině Světozor sedm krátkometrážních snímků od nejmladších představitelů íránské kinematografie.

Další rozměr programu dodá Perská noc. Sobotní večer 11. ledna v 360° Lounge Bar pražského hotelu Fusion bude patřit íránské hudbě, tanci a chybět nebudou ani tradiční pochoutky.

Vstupenky v ceně 100,- Kč jsou k dispozici na www.kinosvetozor.cz či na stránkách festivalu. Standardně budou všechny filmy s českými i anglickými titulky, budou tak přístupné i anglicky mluvícím divákům. Více informací na www.iranianfilmfestival.cz nebo www.kinosvetozor.cz a www.biooko.net.

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


4 × = třicet šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>