Extrém nad extrémy: 24 hodin na Lysé hoře

Na českém území obdobný závod nenajdete. „Berte to tak, že je to extrém nad extrémy,“ napsal ředitel závodu a horolezec Libor Uher o podniku Adidas Terrex 24 hodin na Lysé hoře.

Závod startuje v sobotu 28. ledna v 10 hodin a je zároveň zimním mistrovstvím republiky v horském maratonu jednotlivců. A kdo nechce startovat sám, může se zúčastnit Extrémní horské štafety dvojic. A věřte, že slovo extrémní se tu neobjevuje náhodou.

O co vlastně jde: v Beskydech je připraven okruh dlouhý 12 kilometrů, který vede kolem Hotelu Petr Bezruč, kde budou mít závodníci zázemí, a přes vrchol Lysé hory. Cílem závodu je dosažení co největšího počtu nastoupaných výškových metrů a výstupů na vrchol Lysé hory v časovém limitu 24 hodin. A to tak, že vždy jeden člen týmu je na trase a druhý člen odpočívá v depu. V případě jednotlivců je pouze na nich, jak si rozloží síly. „Průměrně trénovaný člověk zvládne tři až pět výstupů za den. Ti nejlepší to dají asi desetkrát,“ odhadují pořadatelé. Zatím to ale nemohli nikde ověřit, vždyť se jedná o premiérový ročník.

lh24 schema trasy

Pak je tu ale ještě jedna zásadní proměnná, která může závod ulehčit nebo také pořádně zkomplikovat – počasí. „Může přijít obleva a cesta bude jeden čistý led. To pak bude start povolen pouze s mačkami nebo kvalitními nesmeky! Nebo naopak může být patnáct stupňů pod nulou a dva metry sněhu a bude to jako v Himalájích,“ uvedl Libor Uher. „Samozřejmě, že každý ve štafetě musí mít u sebe povinně dvě čelovky, alufolii a mobilní telefon.“

Zní to všechno strašidelně, závod ale není určen jen prvotřídním vytrvalcům. „Každý závodník si může vyzkoušet v jediném zimním závodě svého druhu v republice, kde leží jeho fyzické a psychické hranice a do jaké výšky je schopen vystoupat za 24 hodin. Akce má přilákat do Moravskoslezského kraje a Beskyd nejen špičkové sportovce a extrémisty, ale hlavně širokou turistickou veřejnost,“ lákají na webu pořadatelé. Proto také očekávají 500 až 800 závodníků.

Pokud do toho chcete jít i vy, můžete se registrovat prostřednictvím internetových stránek www.lh24.cz, kde také najdete bližší informace.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 × šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>