Akce adidas Outdoor Prague přilákala tisíce lidí do Troji

Jedinečná outdoorová akce adidas Outdoor Prague přilákala v sobotu 28. září do trojské loděnice na tři tisíce návštěvníků, kterým ikony adrenalinových sportů, jako je horolezectví, bouldering, lezení na ledové stěně a slackline, předvedly své umění v mnoha exhibicích.

Více než 150 lezců se zapojilo do závodů v lezení na obtížnost a boulderingu, kde mohli poměřit své síly s takovými jmény, jako je Mélissa le Nevé, francouzská horolezkyně patřící do světové top 5, Agata Wisniewska, několikanásobná mistryně Polska, nebo s českými předními závodnicemi Nelly Kudrovou a Terezou Svobodovou.

Finalisté mužských i ženských disciplín byli odměněni věcnými cenami v podobě outdoorového vybavení adidas. Velmi atraktivní byly ceny pro nejlepší trojici, vítěz například získal prize money v hodnotě 400 EUR a bundu adidas Terrex Goretex ActiveShell. Mezi muži měli hlavní slovo čeští lezci, když se v lezení na obtížnost prosadil jesenický Petr Čermák, druhé místo obsadil Martin Stráník a třetí Jan Jeliga. Bouldering mužů vyhrál právě stříbrný z obtížnosti Martin Stráník, za kterým se seřadili druhý Štěpán Stráník a třetí Jakub Hlaváček.

Ženským závodům dominovala francouzská lezecká hvězda Mélissa le Nevé, která tím potvrdila svou příslušnost do světové elity jak v lezení na obtížnost, tak i v boulderingu. S druhým místem se v obtížnosti musela spokojit její kolegyně z adidas Outdoor týmu Agata Wisniewska. Českou vlajku na třetím místě udržela liberecká lezkyně Eliška Karešová. V boulderingu se Češkám dařilo ještě lépe, když se na druhé místo před bronzovou Agatu Wisniewskou prosadila prostějovská Petra Růžičková. Závody skutečně prověřily dovednosti všech lezců, o stavbu cest se totiž staral polský špičkový horolezec Adam Pustelnik.

Kromě závodů bylo lezení také předmětem exhibic a to především na unikátní ledové stěně, kterou zdolávali zkušení horolezci Libor Uher, Guido Unterwurzacher a Alexandra Schweikart. Stěna byla zároveň velkým lákadlem pro zájemce z řad návštěvníků akce, kterým byla otevřena. Možnosti vyzkoušet si alespoň jednu z adrenalinových aktivit na vlastní kůži využil téměř každý. Na běžné lezecké stěně se vedle sebe bavili jak zkušení lezci, tak úplní začátečníci, slackline byla zdrojem zábavy pro děti stejně jako pro dospělé a zájemců o rafting na divoké vodě slalomového kanálu neubývalo ani v pozdních odpoledních hodinách.

Exhibiční vystoupení slacklinerů nad hladinou Vltavy a v desetimetrové výšce nad dějištěm lezeckých závodů donutily zastavit i kolem projíždějící cyklisty, kteří v úžasu sledovali neuvěřitelné výkony rakouského milovníka highlinu Reinharda Kleindla, českých top slacklinerů v čele s Lukášem Černým a mnoha dalších. Nadšený potlesk obdrželi také za salta a další akrobatické kousky na trickline. Zvídavým návštěvníkům navíc tito sportovci neváhali předat užitečné rady jak zdolat slackline, které mohly být zúročeny přímo na místě.

O své zkušenosti se v rámci diskusí, které probíhaly přímo v budově loděnice, s početným publikem podělili Reinhard Kleindl, který posluchače zaujal svým vyprávěním o zdolávání highline ve vrcholcích Dolomit, slovenští lezci Tomaso Greksák a Martin Krasňanský naopak ve své prezentaci věnovali hlavní prostor dobývání vrcholků Tater. Pozdější diskuse vedli také jeden z nejznámější českých představitelů vysokohorského horolezectví Libor Uher, mezi jehož největší úspěchy patří výstup na vrchol K2 a dvojnásobné pokoření hory Gašerbrum, rakouský talentovaný horolezec Guido Unterwurzacher a Polák Adam Pustelnik.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + 9 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>